DekorasyonGündem

Yılbaşı ağacı neden süslenir ?

Yılbaşı ağacı nasıl süslenir ?
Çam ağacı süslenmesi
354views

2019 yılının son zamanlarına yaklaşırken hem noel hem yılbaşı kutlamalarında kullanılan çam ağacı süslemesi neden yapılır ? Yılbaşı gecesinin önemi nedir ? Yılbaşı gecesi için yapılan hazırlıklar nelerdir ?

Çam ağacı süslenmesi

Yılbaşı gecesinin önemi nedir ?

Miladi (Gregoryen) takvimde her yılın 31 aralık gününü, gelecek yılın 1 Ocak gününe bağlayan gecede dünya üzerinde birçok ülke tarafından kutlaması yapılan gecedir. Hemen hemen birçok ülkede yılbaşı gecesi kutlamaları için hazırlıklar yapılmaktadır. Yılbaşı gecesinde dışarıda olacakları kutlama alanlarında eğlenceli bir kutlama bekler. Kutlama alanlarının dışında kent tam anlamıyla yılbaşına gecesine hazırlanır. Sokaklarda yılbaşının simgesi haline gelmiş noel baba kostümlü insanlar, süslenmiş ve ışıklarla donatılmış caddeler, konser alanları ve oldukça kalabalık bir ortam oluşur. Evde olanları ise genellikle eğlenceli oyunlar insanların bibirine aldığı hediyelerin verildiği zaman ve keyifli sohbetler bekler.

Yılbaşı gecesi neler yapılır ?

Yılın son günündeki akşam yemeklerinde genellikle yılbaşına özel fırında pişirilmiş hindi eti ile yapılan yemekler tercih edilmektedir. Geceye doğru yaklaştıkça insanlar bir araya gelerek geri sayıma hazırlanır. Geriye sayımın başlamasıyla yeni yılın ilk saniyelerinde havai fişek gösterisi ve büyük bir çoşkuyla kutlamalar başlar. Genellikle geride bırakılan yıl için olumsuz olayların bir daha yaşanmaması temenileri yer alır. Yeni yıldan ise beklenen dilekler tutularak yeni yılın ilk hediyeleri verilir. Yeni yılın ilk zamanlarında kutlamalar saatlerce devam eder. Yılbaşının ve noel bayramının simgesi haline gelmiş çam ağacı süslemeleri yapılır.

Çam ağacı neden süslenmeye başlanmıştır ?

Çam ağacı süslemesi ya da noel ağacı hazırlanması Pagan dinine ait ritüellerden gelmektedir. Noel ağacının süslenmesi Paganizmde doğaya karşı duyulan saygıyı ve doğa üzerindeki ilahiliğin izlerini kutsamak adına bu şekilde ritüel haline getirilmiştir. Ayrıca Mısır’lılar, Çin’liler ve yahudiler ölen yakınlarını uğurlarken çam ağacı çelenkleri kullanmışlardır. Bunun sebebi çam ağacının ölümsüzlüğü temsil etmesidir.

Yorum yapabilirsiniz