Teknoloji

Yerli otomobilin özellikleri nelerdir ?

Yerli otomobilin özellikleri
Togg otomobilin özellikleri nelerdir
261views

Devrim otomobilinden sonra bir ilk olan, yerli ve milli otomobilimiz dün itibariyle tanıtılmış oldu. 2022 yılında yollara çıkması planlanan ve Togg girişiminde üretilecek olan milli otomobilimize şimdiden birçok talip var. Tamamen yerli olmasının yanı sıra kendi içerisinde de birçok ilki barındıran yerli otomobilimizin hayırlı olmasını diliyoruz. Peki Togg (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş) otomobilin özellikleri nelerdir ?

Togg girişiminde üretilecek olan yerli ve milli otomobilimiz

Yerli otomobil SUV ve sedan modelinin tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Açıklamalara göre yerli otomobilin üretim tesisi Bursa ilinde kurulacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Ceo’ su GÜRCAN KARAKAŞ Gebze’deki lansmanda yaptığı açıklamalarda, markanın isimlendirme ve adlandırma sürecenin önümüzdeki senenin ortasında tamamlanacağını söyledi. Yerli otomobilin marka lansmanı 2020 yılında, 2021 yılında ise üretim tesisi açılışı yapılacak. Üretilen ilk araçlar ise 2022 yılında satışa sunulacak.

Otonom sürüş özelliği

Togg girişiminde üretilecek olan yerli otomobilin dikkat çeken ilk özelliklerinden birisi otonom sürüş özelliğine sahip olması. Otonom sürüş özelliği sayesinde yolcuların rahat, konforlu ve güvenlik odaklı seyahat etmesi amaçlanmaktadır.

Euro Ncap’tan 5 yıldız

Yerli otomobilin 2022 yılında yola çıkmadan önce güvenlik konusunda da sınıfının en iyisi olması planlanmaktadır. Bunun için güvenlik konusunda Euro NCAP‘ten 5 yıldız alması hedeflenmektedir. Ayrıca yerli otomobil hız konusunda, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile 4,8 saniye ortalama ile 0-100 km/s hızlanabilmesi hedeflenmektedir.

Doğuştan elektrikli

Yerli otomobilin doğuştan elektrikli olarak üretilmesi ve elektik motoruyla 500+ ve 300+ kilometreye kadar menzil opsiyonlarına sahip olacağı belirtilmiştir. Yerli otomobil 30 dakikanın altında hızlı sarj ile % 80 doluluğa ulaşacak ve uzun ömürlü batarya sistemine sahip olacak. Ayrıca 2022 yılına kadar Togg öncülüğünde yayılımı sağlanacak geniş kapsamlı sarj istasyonları kurulacak. Türkiye geneli evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki sarj istasyonları ile tüketiciler araçlarını kolaylıkla sarj edebilecek.

İlgili içerikler

TOGG nedir ?

Euro Ncap nedir ?

Yorum yapabilirsiniz