Sağlık

Yazın koronavirüs salgını ortadan kalkar mı ?

Yazın koronavirüs salgını ortadan kalkar mı ?
Yazın koronavirüs salgını ortadan kalkar mı ?
173views

Geçtiğimiz yılın aralık ayında, Çin’de başlayan ve kısa zaman içinde küresel kâbusa dönüşen Koronavirüs ‘ün, yaz aylarında etkisi nasıl olacak ?

“2003 yılında yaşanan Sars salgını için küresel çapta çözüm yolları arayan ve buna önderlik eden Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Araştırmaları Merkezinden David Heymann, Mers hastalığına neden olan koronavirüsün Suudi Arabistan’da çok sıcak olan Ağustos ayında bile yayıldığını belirtmiştir.”

Koronavirüs pandemisi

“Oxford Üniversitesi’nden küresel sağlık araştırmaları profösörü Trudie Lang hem kendisinin hem de uzman virolog arkadaşlarının bu soruya net bir şekilde cevap veremediklerini belirtti. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte virüsün ortadan kalkacağını söyleyenlerin, bu konuda gereksiz bir genelleme yaptıklarını ve düşündüklerini söyledi.”

“İngiltere’de bulunan East Anglia Üniversitesi’den Paul Hunter’ın de dahil olduğu bazı araştırmacılar, yeni tip koronavirüsün daha sıcak ortamlarda uzun süre yaşayamayacağını söylüyorlar. Bir başka söylenense, koronavirüsün yaz mevsiminde yok olacağı yalnız kış mevsimi geri geldiğinde tekrar görüleceği ve bazı bölgelerde yayılabileceğidir.

Koronavirüsü insan vücudu dışında herhangi bir yüzeyde 4 güne kadar canlı kalabilmektedir. Hatta bazı ortamların ısı ve nem değerlerine göre, bu sayı 9 güne kadar çıkabilmektedir. Koronavirüs pandemisi hakkında tüm dünya araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Ayrıca koronavirüsün bazı Afrika ülkelerinde görülmesi ve ölümlere neden olması, virüsün sıcaklığa dayanıklı olduğunu göstermektedir. Koronavirüsün etkilerini görebilmek için yaz aylarını ve havaların ısınmasını beklemek doğru sonucu ortaya çıkaracaktır. Yeni tip bir virüs olduğu için belki de birçok araştırma sonucu doğru çıkmayabilir.

* Uzmanlar telefonların Covid-19 riskine karşı düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ülkemizde koronavirüs pandemisiyle ilgili güncel bilgiler T.C Sağlık Bakanlığı’nın resmi sayfasında paylaşılmaktadır. https://covid19.saglik.gov.tr/

Dünya üzerinde koronavirüs pandemisiyle ilgili güncel bilgiler için bakınız :

Koronavirüs için Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar

“Kişiler herhangi bir semptom göstermeye başlamadan 1 – 14 gün öncesinden hastalığa yakalanmış olabilirler. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür.”

  • Koronavirüs ‘ ün kuluçka süresinin 1-14 gün arası olduğu açıklanmıştır. Bu salgın sürecinde, hastalığı bulaştırmamak adına izolasyona önem vermeniz gerekmektedir.

“Çoğu kişi (yaklaşık %80) özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir. Nadir olarak bu hastalık ağır seyredebilir ve hatta ölümcül olabilir. Yaşlılar ve başka sağlık sorunları (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) olan kişilerin koronavirüs hastalığını ağır geçirme olasılığı daha yüksek olabilir.”

  • Kronik rahatsızlıklarınız varsa eğer, sizin için belirlenen önlemleri aksatmadan uygulamanız gerekmektedir.

“Ateşiniz çıkıp öksürük başlarsa ve nefes almada zorlanırsanız derhal tıbbi yardım alın. Doktorunuzu arayıp yakın zamanda seyahat edip etmediğinizi veya seyahat etmiş birisiyle temasınızın olup olmadığını önceden bildirin.”

  • Yüksek ateş ve nefes almada zorlanma, ciddi belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtileri yaşıyorsanız eğer T.C Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şekilde sağlık birimlerine ulaşın.

Koronavirüs’e yakalanan hastaların sıkça yaşadıkları semptomlar

  • Öksürük
  • Ateş
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Nefes almada zorlanma (ağır vakalarda)
  • Tat ve koku alma duyularında bozulma
  • Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 hastalığıyla ilgili detaylı açıklamaları için bakınız.

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses#:~:text=symptoms

Yorum yapabilirsiniz