EnstrümanlarMüzik

Yan flüt nedir ?

Yan fiüt nedir ?
Yan flüt nedir
312views

Yan flüt; üflemeli çalgılar arasında yer alan, isminde de geçtiği gibi yanlamasına çalınan bir enstrüman türüdür.

Yan flüt, metalden ya da tahtadan yapılabilen üflemeli bir enstrümandır. İlkokul ve lise yıllarında hemen hemen hepimizin kullandığı blok flütün kardeşi diyebiliriz. Nefesli bir enstrüman olan yan flüt, ilk zamanlarında 6 adet ses deliğine sahip ve tek parçadan oluşmaktaydı.

Yan flüt tutuşu

1600’lü yılların sonrasında değişime uğrayan yan flüt, 3 ayrı parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar ağızlık, gövde, ve kuyruk kısımları olarak adlandırılır. Zamanla daha fazla ses tuşu eklenmesi ile birlikte çıkardığı ses açısından daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Orkestra ve bando takımların da günümüzdeki yerini korumuş ve vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Orkestralarda kendini oldukça sevdiren yan flüt, parçaların solo ve eşlik kısımlarında sıkça kullanılmaktadır.

Yan flüt ağızlık kısmı.

Batı müziklerinde sıkça kullanılan yan flütün tarihteki ilk yeri ise, M.Ö. 900’lü yıllar da başlandığı ve Çin’de kullanıldığı bilinmektedir. Yan flütün evrimi ise, 1832 yılında Alman flütçü Boehm(böhm) tarafından fizik ve sanat dalındaki bilgisini kullanarak yan flütün gelişim göstermesinde etken olmuştur. Bu nedenle yan flüt, böhm flütü olarak da bilinir.

Yan flüt ağızlık, gövde, kuyruk kısmı ile birlikte bir çok parçadan oluşmaktadır.

Diğer enstrümanlarda olduğu gibi yan flütü çalmak ve öğrenmek de oldukça zordur. Bir enstrümanı çalmak ve öğrenmek istiyorsanız emek vermek ve sabırlı olmak zorundasınız. Belli başlı temel müzik bilgisine sahip olmalı ya da müziği çok sevmelisiniz. Ayrıca yan flüt öğrenebilmeniz için nefes sağlığınızın iyi durumda olması gerekir. Karmaşık bi yapıya sahiptir yan flüt. Öğrenmesi zor olsa da melodik olarak kulağa hoş gelen bir sese sahiptir.

Yorum yapabilirsiniz