O KİMDİR ?

Will Smith kimdir ?

Will smith kimdir
Will smith kimdir
379views

Kariyerine ilk olarak rap müzikle başlayan, daha sonra sinema dünyasında oynadığı sekiz filmi gişelerden 100 milyon dolar üstü gelir getiren Will Smith kimdir ?

Will Smith kimdir ?

Will Smith kimdir ?

Kızılderili ve Afrika kökenli olan Will Smith ( Willard Christopher ), 25 Eylül 1968’de Philadelphia, Pennsylvania’da Willard Carroll Smith Jr.’da bir okul yönetim kurulu çalışanı olan anne Caroline ve bir soğutma şirketi sahibi olan baba Willard C. Smith’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta sınıftaki yetiştirilme tarzı, ailesinin Baptist inancını gözlemlemesine rağmen sıkı Our Lady of Lourdes Katolik Okulu’na gitmiştir. 

Eğitim döneminde Overbrook Lisesine devam etti. Batı Philadelphia mahallesi, Ortodoks Yahudilerin büyük bir Müslüman nüfusla bir arada yaşadığı kültürlerin kaynaştığı bir bölgeydi.  Smith, büyüleyici kişiliği ve çabuk dili onu beladan kurtarmasıyla tanınan iyi bir öğrenciydi. Bu özelliği kısa süre sonra ona “Prens” lakabını kazandı. Smith, 12 yaşında rap müzik yapmaya başladı. Grandmaster Flash gibi kahramanları taklit etti. Tekerlemelerini daha sonra ticari markası olacak komik bir unsurla renklendirdi. Smith, 16 yaşında geleceğin işbirlikçisi Jeff Townes ile bir partide tanıştı. 

Will Smith rap müzik kariyeri

DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince, gençler olarak müzik üretmeye başladı. Müzik grubunun ilk single’ı “Girls Ain’t Nothing But Trouble” 1986’da bir hit oldu. 1987’deki ilk albümleri  “Rock the House” , Billboard Top 200’e girdi ve Smith’i 18 yaşından önce milyoner yaptı. Erken başarı Üniversiteye gitme düşüncelerini Smith’in aklından çıkardı.

1988’de DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince başarılarını “He’s The DJ , I’m The Rapper” albümüyle sürdürdü . Radyo dostu single’lar “Parents Just Don’t Understand”, “Brand New Funk” ve “Nightmare on My Street” i içeren albüm, En İyi Rap Performansı dalında ilk Grammy Ödülü’nü kazandı. Bunu 1989’da “And In This Corner ” izledi ve müzik grubunun yıldız olma trendini sürdürdü.

Will Smith – Umudunu kaybetme

Will Smith sinema kariyeri

Will Smith 2005 yılında yaptığı filmlerin her birinin gişe hasılatı kırmasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.  2007 yılında ise Hollywood’un şöhretler caddesine el izini bıraktı. Will eleştirmenlerden oyunculüğü için sürekli yüksek notlar almaya devam ediyor. ABD başkanı Barack Obama ise eğer kendi hakkında bir filmin yapılması halinde Will’in onu canlandırmasını istediğini belirtmiştir.

Will Smith ‘Kötü Çocuklar’ filmi

Will Smith’in süperstarlığa ilk adımları bir sonraki filmi Bad Boys (1995) ile geldi. Yüksek bütçeli polisiye filmi , Beverly Hills Cop ve Lethal Weapon serisi için çok başarılı olan siyah polis-beyaz polis formülünden uzaklaşarak Martin Lawrence ile başrolü paylaştı.

Will Smith ‘Kurtuluş Günü’ filmi

Smith daha sonra bilim-kurgu türü olan Kurtuluş Günü(1996) filminde rol aldı. Bu rol, onu Hollywood’da büyük bir oyuncu ve gişe rekorları kıranların en iyisi olmasını sağladı. İstilacı yabancı güçlere karşı saldırıya liderlik eden bir pilot rolünü oynadı.

Will Smith ‘Siyah Giyen Adamlar’ ve ‘Devlet Düşmanı’

Smith, bir sonraki gişe rekorları kıran çizgi romandan uyarlanan bilim-kurgu, aksiyon türü filmi “Men in Black’de” (1997) uzaylılarla tekrar savaştı. Bir başka gişe rekorları kıran film olan “Enemy of the State” (1998) filmi, Smith’e En İyi Erkek Oyuncu dalında “NAACP İmage Ödülü” adaylığı kazandıranaksiyon/gerilim filmi olarak sinema severlere sunuldu.

Will Smith ‘Siyah Giyen Adamlar II’, ‘Kötü Çocuklar II’ ve ‘I, Robot’

Ardından birkaç devam filmi vardı ve Smith “Men In Black II”  (2002) ve “Bad Boys” II  (2003) ‘ deki rollerini yeniden canlandırdı. Smith, bilim-kurgu, aksiyon temasıyla devam ederek , 2004 yılında “I, Robot’a” geçti. Isaac Asimov uyarlamasında, Smith’i bir robot cinayetini araştıran ve ardından bir robot isyanıyla savaşan fütürist bir polis olarak tanımladı. Film, yurt içinde 144 milyon dolardan fazla hasılatla iyi performans göstermiş oldu.

‘Hitch’ ve ‘Mutluluğun Peşinde’

Smith’in akıcı konuşan çekici kişiliği, 2005 romantik komedi  “Hitch’te”,  şanssız adamlara romantik hareketlerinde yardım eden bir flört danışmanı olarak rol aldı. Smith ayrıca tema şarkısını yazdı ve 2005 albümü Lost and Found’a ekledi. Hitch büyük bir başarıydı ve bunu 2006’da bir başka kritik ve finansal hit olan The Pursuit of Happyness  (2006) izledi . Gerçek hayattaki oğlu Jaden’in başrolünü üstlendiği Smith, sıfırdan bir hayat inşa etmek zorunda kalan bekar bir babanın hikayesiyle izleyicileri büyüledi. Performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında ikinci Akademi Ödülü adaylığını aldı.

Will Smith ‘Ben Efsaneyim’

Smith, 2007’de Charlton Heston filmi “Omega Man’in” yeniden yapımı olan ve kana susamış vampirlerle savaştığı “I Am Legend’de” rol aldı . Film ulusal ve uluslararası bir hit oldu.

Will Smith ‘Hancock’ ve ‘Seven Pounds’

Smith daha sonra  alkolik bir anti-süper kahramanı oynadığı “Hancock” (2008) için ve “Seven Pounds” (2008) için, yedi kişinin hayatını değiştirmek için yola çıkan bir adam hakkında ikili oyuncu ve yapımcı rolünü üstlendi . Aynı yıl “Lakeview Terrace” ve “The Secret Life of Bees” adlı iki filmin daha yapımına yardım etti.  Bir aradan sonra Smith, 2012’de “Siyah Giyen Adamlar 3” ile beyazperdeye döndü ve ardından Smith’in oğlu Jaden’in başrolünü oynadığı, eleştirmenlerin gözünden kaçan M. Night Shyamalan bilimkurgu filmi “After Earth’te” askeri komutan olarak bir dönüş yaptı. Daha sonra “Winter’s Tale” (2014) filmiyle devam etti.

Will Smith’in Ailesi

Will Smith iki kez evlendi. 1992’de Sheree Zampino ile olan ilk evliliği sadece üç yıl sürdü. Bu evliliğinden Trey olarak da bilinen Willard Smith III (d. 1992) adında bir oğlu oldu. 1997’den beri oyuncu Jada Pinkett Smith ile evlidir. Çiftin oğlu Jaden 1998’de, kızları Willow 2000’de doğdu.

Smith, satranç ve video oyunları hayranıdır.

Yorum yapabilirsiniz