Uzay

Von braun uzay istasyonu nedir ? Özellikleri nelerdir ?

Von braun uzay istasyonu nedir ? Özellikleri nelerdir ?
Von braun uzay istasyonu nedir ? Özellikleri nelerdir ?
250views

Uzay istasyonunda tatil fikri, zihninizde nasıl canlanıyor ? Gelecek yılların teknolojisi içinde yer alan “Von braun uzay istasyonu” nasıl olacak ?

Her yıl, yaz ayları için yapılan tatil planlarında deniz, kum, güneş imkanı sağlayan tatil merkezlerini araştırırız. Kış aylarında yapılan tatil planları için kayak merkezlerini tercih ederiz. Ya da yurtdışında hiç görmediğimiz ve bizde ilgi uyandıran yerlerin tatil planını yaparız.

Von Braun Uzay İstasyonu

Von Braun uzay istasyonu nedir ?

Bu saydıklarımızdan daha ötesi “Von Braun uzay istasyonu” uzayda tatil yapma imkanı sağlayacak. Bu zamana kadar alışılmışlığın dışında tatil planı için, bir süre daha beklemek gerekecek.. Daha önce izlediğimiz kurgu filmlerindeki gibi, uzay istasyonları tek tip bir dekorasyona sahip olmayacak.

A Space Odyssey

Uzayda inşa edilen otel nasıl yapıda olacak ?

 •  Stanley Kubrick’in “2001 yılı yapımı A Space Odyssey” (Bir uzay Destanı/ Uzay Yolu Macerası) filminden esinlenilen tasarım, tekerlek şeklinde olacak ve 190 metre çapında olacak.
 • Uzay istasyonu, Ay’ınkine benzer sanal bir yerçekimi yaratmak için sürekli dönecektir. Bu, yön duygusunun kolayca kaybolduğu Uluslararası Uzay İstasyonundan daha rahat hale getirecektir.
 • Uzay istasyonu yolcu gemilerinde görülen birçok şeye sahip olacaktır. Restoranlar, barlar, müzik konser salonları, sinemalar ve eğitim seminerleri için odalar bulunacaktır. 
 • Turistlerin kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamak için otel içerisinde kumaşlar, aydınlatma, sıcak renk boyalar ve dokulu malzemeler kullanılacaktır.
 • Gerçek uzay deneyimi ile uzay istasyonu içerisinde sıfır yer çekimi bulunan alanlar yapılacak. Turistlere bu ortamda ağırlıksız ortam deneyimi yaşamaları imkanı sunulacak.

NASA, ilk uzay otelinin 2025 yılına kadar yapımından sorumlu olan “Gateway Foundation” şirketinin tanıtım videosunu sundu. Gateway Vakfı, uzay yolculuğunu herkese açık hale getirmeyi amaçlıyor. Şirket, uzayda yapılacak otelin gerçek şehir hayatı sunacağını garanti etmektedir.

Von Braun uzay istasyonu nasıl yapılacak ?

 • “Von Braun uzay istasyonu” oteli projesi, NASA tarafından açıklanan Ay’a beklenen dönüşten bir yıl sonra sunuldu.
 • İstasyonu inşa etmek için kullanılan malzemeler yörüngeye gönderilecek, daha sonra uçağı ve robotların yardımıyla monte edilecektir.
 • 2030’a kadar, planlar arasında Von Braun’un yörüngede en az iki istasyon olacak şekilde genişleyeceği belirtiliyor.
 • İstasyon haftada 200 turisti ağırlayabilir ve yörüngede kalıcı olarak yaşayan en az 500 kişi olabilir. Bu, her yıl toplam yaklaşık 10.000 kişinin alanı ziyaret edebileceği anlamına gelir.
 • Şirket, uzay turizminin mevcut yüksek fiyatlarına son vermeye çalışarak geniş sosyal sektörler için erişilebilir hale getirecek ve dünya dışı keşifleri kolaylaştıracaktır. 
 • Bu projede uzayda güvenli inşaat gerçekleştirilecek. Uzat istasyonu inşaatında, yüksek ihtimalle dronlar, robotlar ve otonom araçlar kullanılacak.

 Blincow’un açıkladığı gibi:

“Von Braun uzay istasyonu, dönüş hızını artırarak veya azaltarak değişen seviyelerde yapay yerçekimi üretmek için tasarlanmış dönen bir uzay istasyonu olacak. İstasyon başlangıçtan itibaren hem ulusal uzay ajansının düşük yerçekimi araştırmaları yürüten hem de düşük yerçekimi konforu ve güzel bir otel hissi ile büyük bir uzay istasyonunda yaşamak isteyen uzay turistlerini barındıracak şekilde tasarlanacak. ”

“Gateway Vakfı’nın mimarı Tim Alatorre, yaptığı açıklamada,

“Belirlenen hedefin, Von Braun’un 2025 yılına kadar haftada 100 turist alması” Otel 400 kişi kapasiteye sahip olacak. Aynı şekilde, kurulumun 24 konaklama modülü ve çoklu kullanımdan oluşan büyük bir tekerlek şeklinde olacağını belirtti.”

İLGİLİ YAZILARIMIZ

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz