Sağlık

Vitiligo nedir ?

Vitiligo nedir ?
Vitiligo nedir
279views

Vitiligo; deride renklenmeyi sağlayan pigment eksikliği sonucu el, ayak, yüz ve çeşitli bölgelerde gözüken açık renk halinin oluştuğu deri hastalığıdır.

Vitiligo hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fiziki olarak bir etkisi olmamakla birlikte cilt görünüşünü farkedilir şekilde etkilemektedir. Cilt görünüşünü etkilemesinden dolayı hastalarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Cilt üzerinde beyaz lekeler halinde gözükür. Çok yaygın görülen bir hastalık olmakla birlikte ortalama her 100 kişiden 1 ya da 2’sinde görülmektedir.

Vitiligo yüzdeki ve eldeki etkileri

Hastalık boyutu ve deride meydana getirdiği etkiler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bölgesel ya da vücudun bir çok kısmında gözükebilmektedir. Vitiligo hastalığında tedavi yöntemi olarak ise deri renginin eski haline dönüşmesi adına tedavi uygulanmaktadır. Bu cilt hastalığının bulaşıcı bir hastalık değildir.

Vitiligo alaca gibi isimlede bilinmektedir

Vitiligo halk arasında “ala” ya da “alaca” gibi adlarıyla da bilinmektedir. Vücudumuzda pigment üretilmesinde sorumlu olan melanosit hücrelerinin zarar görmesi nedeni ile pigment üretiminin azalması ya da yetersiz kalması sonucu vitiligo oluşur. Bu rahatsızlık “melanizm” ya da “albinizm” gibi hastalıklarla benzer etkiler göstermektedir.

Vitiligo hastalığında vücudun her hangi bir bölgesinde oluşan beyaz lekeler farkedildiği zaman tedavi sürecine kısa sürede başlanması büyük önem taşır. Tek bir bölgede başlayan vitiligo, tedavi edilmeye başlanmazsa eğer hastalığın boyutuna göre vücut üzerinde dağılma eğilimi göstermektedir.

Hastalığın sebebinin tam olarak bilinmediğinden bahsetmiştik. Hastalığı oluşturan faktörlerin en başında otoimmün sebepler yer alır. Bağışıklık sisteminin melanosit hücrelerini tehdit olarak görmesi ve kendi hücreleri ile savaşması sonucu gelişen rahatszıklıklara “otoimmün rahatsızlıklar” denir. Melanosit hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından zarar görmesi bu hastalığının oluşmasında önemli bir etkendir.

Hastalığının nedenlerini nelerdir ?

  • Otoimmün hast. ( melanosit hücresinin zarar görmesi )
  • Sedef hastalığı
  • Şeker ( diyabet ) hastalığı
  • Otoimmün hast. ( tiroid ve guatr hast.)
  • Güneş yanıkları
  • Ateşli hast.
  • Uzun süreli stres hali
  • Genetik faktörler ( Daha önceki aile bireylerinde olması )

Yorum yapabilirsiniz