Bitkiler

Venüs bitkisi nedir ?

Venüs bitkisi nedir
Venüs bitkisi nedir
329views

Venüs bitkisi; diğer ismiyle sinek kapan olarak da geçen etçil ve çok yıllık bir bitki türüdür.

Venüs bitkisi beslenme açısından ilginç bitki türüdür. Yaprakları kapan şeklinde ve dikenlidir. Yaprakları arasında yakaladığı böcek türleri ile beslenir. Venüs bitkisinin bazı zamanlarda kurbağa yavruları ile dahi beslendigi gözlenmiştir. Kapana yakalanan böcekleri salgıladığı özel sindirici sıvı ile beş ile yirmi gün arasında sindirir.

Venüs sinekkapan bitkisi için Etobur bir bitki türü diyebiliriz. Avlarını tamamen sindiremezler. Alabilecegi besin miktarını aldıktan sonra geriye iskelet kısmı kalmış olur. Hava sıcaklıklarına göre sindirme işlemi değişiklik göstermektedir. Venüs sinekkapan bitkisi olgunlaşmak için ortalama 15 cm gibi boyuta erişir. Yaprak boyutları ise 9 cm gibi boyuta kadar ulaşmaktadır.

Venüs bitkisinin yakalamış olduğu bir arı

Venüs bitkisi, sinekkapan bitkisi, venüs sinek kapanı, böcekkapan olarak da bilinir. Güney-doğu Amerika bitkisi olan venüs bitkisi sulak alanlarda yetişir. Venüs bitkisi böcek türleri ve örümcekgiller ile beslenir. Venüs sinekkapan bitkisi Dionaea muscipula familyasına ait bitkidir.

Venüs sinekkapan bitkisi ortalama 40 dereceye kadar yaşayabilir. Bitki için en ideal sıcaklık ortalaması 20 ile 30 derece arasındadır. Düzenli ve iyi şekilde baktığınız sürece bitkiniz ölmeyecektir. Çünkü her kapan ayrı olarak kök salacaktır. Ölen yapraklar yerine yenisi yetişmiş olacaktır. Yanı iyi bakıldığı süre boyunca bu döngü sürekli devam edecektir. Venüs bitkisi doğanın bize sunduğu ilginç bitkiler arasında yer almaktadır.

Yorum yapabilirsiniz