Kurumlar

Tüik nedir ?

Tüik nedir
Tüik nedir
214views

Türkiye İstatistik Kurumu’nun kısaltması ile bilinen tüik nedir ? Türkiye İstatistik Kurumu’nun görevleri nelerdir ?

Televizyon kanallarında özellikle haber saatlerini seyrederken adını sıkça duymuşuzdur. Tüik enflasyon rakamlarını açıkladı haberlerini. Hatta açıklanan bu enflasyon rakamları üzerinden sürekli tartışmalar yaşamıştır. Belki de birçoğumuz sadece enflasyon oranlarından biliriz. Türkiye İstatistik Kurumu, devlete bağlı veri toplama kurumudur. Enflasyon oranlarını açıklamak dışında birçok toplanan verileri analiz ederek açıklamaktadır.

TÜİK amaçları nelerdir

Kurumun temel amacı birçok alanda bireylerden, hanelerden, iş yerlerinden veriler toplayıp belli zamanda istatistiki bilgiler yayınlamaktır. Resmi olarak derlenen bilgiler Türkiye İstatistik Kurumu başkanlığı ve Resmi istatistik programında belirlenen kurum ve kuruluşlar tarafından üretilerek yayımlanmakta ve dağıtılmaktadır. Resmi istatistik programı elde edilen verilerin hangi yöntem, tanım, sınıflama ve kapsam kullanılarak hangi kurum tarafından hangi aralıklarla derleneceği ve yayınlanacağını içeren bilgileri kapsamaktadır.

TÜİK

Türkiye İstatistik Kurumu tarihi

Türkiye İstatistik Kurumu ilk olarak, Osmanlı döneminin 1891 senesinde Merkezi istatistik Encümeni isminde kurulmuştur. Cumhuriyet dönemine kadar bu isimde faaliyetini sürdürmeye devam etmiştir. Daha sonra 1926 yılında Merkez İstatistik Daire isminde tekrar kurulmuştur.

Kısa bir süre geçtikten sonra kurumun görevlerine güncelleme getirilerek 1930 yılında İstatistik Umum Müdürlüğü isminde faaliyetlerine devam etmiştir. Tüik’ten önceki değişen son ismi ise 1962 yılında (DİE) Devlet İstatistik Enstitüsü olarak bilinmektedir. Adında yapılan son değişiklik ise 2005 yılında Türkiye İstatistik Kurumu olarak yapılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir kurum olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Tüik’in amaçları nelerdir ?

  1. Resmi istatistik programını hazırlamak.
  2. İstatistik verisi ihtiyacı olan alanları belirlemek.
  3. Bilgi ağı ve bilgi akışını koordine etmek.
  4. Gereken zamanlarda teknik yardım projeleri geliştirmek.
  5. Diğer ülkeler ve uluslararası kurumlarla işbirliği yapmak.
  6. Kalkınma planlarını ve programlarını belirlenen temel ilkeler çevreçevesinde belirlemektedir.
  7. Ülke içinde demografi, kültür, ekonomi, çevre, sosyal, teknoloji ve bilim alanlarında gereken bilgileri toplamak. Toplanan bilgileri istatiksel olarak değerlendirmek ve analiz etmek. Analiz edilen bilgileri gereken zamanlarda yayınlamaktır.

Enflasyon nedir ?

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz