Sağlık

Tetanoz nedir ? Tetanozun sebebi paslı çivi midir ?

Tetanoz nedir ?
Tetanozun sebebi paslı çivi midir ?
452views

Paslı çivilerden uzak durmamız gerektiği konusunda hepimiz uyarılmışızdır. Paslı çivilere basıldığı zaman tetanoza neden olacağı söylenmiştir. Hatta paslı çivilere basıldığı zaman yaranın kanatılması gerektiğini söyleyenler bile olmuştur. Peki çocukluğumuzdan beri aklımızda yer eden tetanoz nedir ? Tetanozun belirileri nelerdir ? Tetanozun sebebi paslı çivi midir ? Paslı çivi ile tetanozun bağlantısı nedir ?

CLOSTRİDİUM TETANİ TÜRÜ BAKTERİ

Tetanoz nedir ?

Tetanoz bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır. Tetanoza bağlı bakteriyel enfeksiyonun sebebi toprakta, tozda, havada ve hayvan dışkısında bulunan Clostridium tetani adlı bakteri türüdür. Vücudumuzda açık halde bulunan bir yaranın bu bakteri ile temas etmesi tetanoza yakalanmamıza sebep olacaktır.

Tetanoza sebep olan Clostridium tetani türü bakteri botulinumdan sonra en etkili ikinci toksin türleri arasında olan tetanospasmini salgılamaktadır. Çok az miktarda tetanospasmine salgılanmasına maruz kalmanız, tetanozun belirtileri arasında yer alan ciddi kas krampları ve kas kasılmalarına neden olmaktadır.

Tetanoza neden olan bakteriler deri üzerinde bulunan açık yaralardan içeriye girer. Burada çoğalarak sinir liflerinin uçlarına yapışabilen nörotoksin maddeleri üretmeye başlarlar. Bu toksinler beyinden kaslara giden kimyasal sinyalleri önlemeye başlar. Tetanozun belirtileri sinirlere saldıran nörotoksin maddelerin üretilmesi ile başlar.

Tetanozun belirtileri nelerdir ?

Yaralanmadan ve bakteri girişinden sonraki ilk haftada gergin ve ağrılı spazmlar oluşur. Nörotoksin maddeler sinir sistemine karşı saldırıya geçerek ilk başta çene ve boyun bölgesindeki kaslarda ağrılı kasılmalar yapar. Vücutta en çok etkilenen bölgeler çene, boyun, sırt, omuz, kollar, uyluk ve karın bölgesidir. Ciddi belirtileri ise solunum sistemi kaslarını etkileyerek nefes almayı zorlaştıracak durumlara gelebilmektedir. Tedavi edilmezse eğer ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Tetanozun sebebi paslı çivi midir ?

Tetanozun sebebi sadece paslı çiviler değildir. Clostridium tetani türü bakterilerin bulunduğu temiz bir çivi ya da iğnenin batması, evcil hayvanlarınızın tırmalaması bile tetanoza yakalanmanıza sebep olabilir. Ya da vücudunuzda bulunan açık yaraya, toprakta bulunan bakterilerin temas etmesi sonucunda da tetanoza yakalanmanıza sebep olacaktır.

Paslı çivi ile tetanozun bağlantısı nedir ?

Tetanozun paslı çiviler ile adının çıkmış olması, enfeksiyon kapmak için paslı çivilerin uygun koşullarda olmasıdır. Çünkü uzun süre boyunca dışarıda bulunup paslanma derecesine kadar gelen çivilerin, bahsedilen bakterilerin toprak yolu ile çivilere bulaşmış olduğu düşünülmektedir. Ayrıca oksijensiz ortamları seven bakteriler için paslı ortamlar uygun koşulları oluşturmaktadır.

Tetanoz tedavisi mümkün olan bir hastalıktır

Tetanozun tedavisi nasıl yapılır ?

Tetanoza mağruz kaldığınızı düşünüyorsanız ya da süphe duyuyorsanız eğer kısa süre içinde size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Tedavisi mümkün olan bu hastalık aşılar ile tedavi edilmektedir. Tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca bebelik ve çocukluk döneminde T.C sağlık bakanlığı tarafından yapılan ücretsiz aşılar içerisinde tetanoz aşısıda bulunmaktadır. Aşağıdaki görselde yapılan aşı çeşitleri görebilirsiniz.

Aşı takvimi

İNFLUENZA NEDİR ?

CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

REFLÜ NEDİR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Yorum yapabilirsiniz