Sağlıkpsikoloji

Sosyal fobi nedir ?

Sosyal fobi nedi
Sosyal fobi nedir
199views

Sosyal anksiyete olarak da geçen sosyal fobi; toplum içerisinde bireyin uzun süre yaşadığı kaygı durumudur.

Anksiyete çeşitleri arasında yer alan sosyal fobi, bireyin toplum içerisinde sürekli endişe halinde olması ve topluluktan kaygı duyup kaçma isteği durumudur. Kişi sürekli toplum içinde rezil olacağı ve mahcup olacağı endişesi duyar. Sosyal fobi görülen kişilerde, yapacakları eylemleri ya da etkileşimleri topluluk önünde yapmaktan ve konuşmaktan korkarlar. Sosyal ortamlardan olabildiğince kaçınırlar. Başkalarının yanında yemek yeme ve yazı yazmakta bile güçlük çekerler. Düzgün konuşamayacağını düşünüp toplum içerisinde kişiler ile karşılıklı konuşurken aşırı kaygı duyarlar.

Sosyal fobi, psikiyatri hastalıkları içinde en sık görülen rahatsızlıktır. Sosyal fobi genç yaş grubu içinde daha yaygın görülür. Özellikle lise çağındaki çocukların ergenlik döneminde ve üniversite çağındaki genç bireylerde sosyal ortamların değişmesi etki etmektedir. Yaygın olamasa da genetik faktörlerde etken olarak görülmektedir. Akrabalar içinde görülen sosyal fobi, hastalığa yakalanma riskini etkilemektedir. Beyinde elektriksel ve kimyasal bozukluk da sosyal fobi olma riskini etkilemektedir. Beyinde bulunan kimyasal seratonin hormonu eksikliği sosyal fobi olma riskini etkilemektedir. Çocuk yetiştirme yöntemleride hastalık faktörü olarak görülmektedir.

Sosyal fobi belirtileri;

Seste titreme, kekeleme, çarpıntı, kafada basınç hali, mide ağrısı, terleme, kaslarda titreme ve gerginlik, yüzde kızarma ve terleme olarak görülmektedir.

Sosyal fobide tedavi yöntemleri;

İlaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın durumuna göre tek bir yöntem uygulansa da ilaç tedavisi ve konuşmaya dayalı ruhsal tedavinin beraber yapılması daha etkili olmaktadır. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlık toplum içerisinde zaman zaman herkesin yaşayabileceği kaygı hali olarak görülmektedir.

Yorum yapabilirsiniz