Spor

Sörf nedir ?

Sörf sporu
Sörf sporu
226views

Açık denizlerde sörf tahtasından yararlanarak kıyıya doğru ilerleyen dalgalar üzerinde yapılan su sporudur.

Sörf ülkemizde özellikle ege bölgesinde yapılmaktadır

Sörf sporundaki amaç; kıyıdan yeterli mesafede uzaklaştıktan sonra board üzerinde dalgaların ve rüzgarın yardımıyla kıyıya doğru ya da belirlenmiş bir noktaya ulaşmaktadır. Kıyıya dönüşte sporu eğlenceli hale getirmek istiyorsanız, estetik ve akrobatik hareketler yaparak daha çok keyif alabilirsiniz. Diğer ismi ile dalga sörfü olarak da bilinir. Kiteboard gibi eğlenceli su sporları arasında yer almaktadır. Bu sporu yaparken dalga boyu ve rüzgar gücü önemlidir. Adrenalin seviyesini yükselten bir spordur.

Bu sporu yapabilmek için iyi bir kondisyona sahip olmanız ve bu spora hakim olamanız gerekir. Ayrıca fiziksel olarak güçlü kollar ve dikkat gerektirir. İş hayatındaki temponun, koşuşturmaların üzerimizde yarattığı stresten ve gerginlikten uzaklaşmak için yapılması gereken sporlar arasındadır. Hem eğlence amaçlı hem yeni şeyler öğrenmek adına yaz tatilinizi su sporlarını öğrenmek için değerlendirebilirsiniz.

Ülkemizde bu sporu yapma konusunda elverişli olarak, Ege bölgesi yer almaktadır. Muğla’nın Gökova, Datça, Ortaca, Akyaka, Bodrum ilçeleri sörf sporu yapılan ilçeleri arasında. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı mahallesinde de sörf sporu yapılmaktadır. Ayrıca Adana ( Karataş ) – Antalya ( Kaş ) – Çanakkale ( Gökçeada, Gelibolu, Eğritaş ) – İstanbul ( Tuzla, Kilyos, Kumköy ) bulunmaktadır.

Dünya üzerinde su sporları yapmak için uygun yerler nerelerdir ?

  • Endonezya – Bali
  • Güney Afrika – Cape Town
  • Cornwell
  • Fiji
  • Hawai
  • İspanya

Yorum yapabilirsiniz