Kimya

Siyanür nedir ?

Siyanür nedir ?
201views

Siyanür; organik ve inorganik çeşitleri bulunan, siyano grubuna ait bir karbon ve ona ait üç bağlı azot içeren kimyasallara verilen isimdir.

Potasyum siyanür, sodyum siyanür, hidrosiyanik asit, prussik asit olarak da bilinmektedir. Toksik etkiye yani zehirli etkiye sahip olan kimyasallar arasında yer almaktadır. Endüstriyel alanda üretilip genellikle madencilik alanında kullanılmaktadır. Madencilik alanında metallerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Madencilikte kullanılımı 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Organik olan bileşikleri nitril grubu altında adlandırılır ve çoğu zehirli olmaktan uzaktır. Bazı bitkiler kiraz, badem, kayısı, şeftali, turp, patates, lahana, brokoli, mısır ve şalgam gibi siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir. Siyanürü bazı böcek, hayvan ve bakteri türleride üretebilmektedir.

Siyanür ile ilgili gündem olan konular

Son zamanlarda Siyanür ismini, bazen haberlerden bazen sosyal medyadan sıkça duymaya başladık. Birçok alanda kullanımı olan siyanürün Çanakkale’nin Kirazlı Köyü Kaz dağlarında altın arama faaliyetlerinde kullanılacağı söylenmiş ve bu durum büyük tepki toplamıştır. Kaz dağlarında şirketin faaliyetlerini durdurması adına günlerce eylem yapılmıştır. Şirketlerin yapacağı altın arama faaliyetleri kapsamında kesilen 195 bin ağacın yanı sıra aramalarda 11 bin ton siyanür kullanılacak olması sağlık ve çevre açısından birçok sorunu ortaya çıkaracağı için tartışmalara sebep olmuştur.

Kaz dağları

Siyanür üzerinde yapılan tartışmalar ve yapılan eylemler boşuna değildir aslında. Vahşi hayvanlara, ekosisteme ve tarımsal faaliyetlere büyük zararı bulunmaktadır. Madencilik alanında kullanımından sonra standartlara uygun şekilde INCO projesi ile uzaklaştırmak gerekmektedir. Çünkü siyanürün canlı vücuduna girdikten sonraki etkileri ölümcül olabilmektedir. Toksik etkiye sahip olan siyanürün son zamanlarda ülke gündeminden düşmeyen ve toplumu ciddi şekilde etkileyen intihar olaylarında kullanıldığı tespit edilmiştir.

Yorum yapabilirsiniz