Bilimsel

Siyanobakteri (cyanobacteria) nedir ?

Siyanobakteri nedir ?
siyanobakteri nedir ?
1.16Kviews

Siyanobakteri, enerjilerini fotosentez yolu ile sağlayan tek hücreli bakteri türüdür. Koloni halinde de yaşamaktadırlar. Üremeleri genellikle bölünme yoluyla gerçekleşir. İsmini bakterinin renginden almaktadır. Mavi-yeşil alg ya da mavi-yeşil bakteri olarak da adlandırılmaktadır.

Siyanobakterilerin görevi nelerdir ?

Siyanobakteriler fotosentez işleminde suyu iyonlarına ayrıştırarak oksijen üretilmesini sağlar. Klorofil içeren siyanobakteri, kloroplast içermez. Bitkilerdeki kloroplastlar ve ökaryotik alg’ler siyanobakteri tarafından harekete geçirilmektedir. Yeryüzünün her bölgesinde bulunabilir. Çoğunlukla okyanus ve denizde bulunur. Kara üzerinde nemli topraklar da ve kayalarda bulunmaktadır. Siyanobakteriler denizlerdeki nitrojen çevriminde önemli bir bileşendir.

Siyanobakteriler ışıksız ortamda yaşar mı ?

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada yer altının 613 metre derinliğinde siyanobakterilere rastlandı. Araştırma ekiplerinin insan elinin değmediği bir bölgede yaptıkları çalışmada, ışığın hiç olmadığı bir ortamda siyanobakterilerin hidrojen gazını emerek oksijen ile birleştirmesi sonucu hayatta kaldıklarını savundu. Araştırma konusu “ULUSAL BİLİMLER AKADEMİSİ BİLDİRİLER KİTABI’nda yayımlanmıştır. Ayrıca siyanobakterilerin aşırı çoğalması ve suda meydana gelen artışının, su kaynaklarını tehdit eden bir sorun olduğu görülmektedir.

Siyanobakteriler atmosferdeki azotu, azot kaynağı olarak kullanabilirler.

Terimler ve anlamları;

  • ALG : Suda yaşayan canlılar için besin zincirinin ilk halkası diyebiliriz. Su yosunu olarak da bilinmektedir. Hücre tipine göre kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Yeryüzünde bulunan alg’lerin % 70’in suda yaşadığı bilinmektedir.
  • KLOROFİL : Yeşil renkli ve bitkilerde bulunur. Güneş ışığı yardımıyla enerjisini sudan karbonhidrat elde etmek için kullanan pigmettir.
  • KLOROPLAST: Bitki hücrelerinde bulunan ve üst basamak bitkilerde 50’ye kloroplast bulunur. Alg’lerde ise tek hücre içerisinde tek kloroplast’a rastlanmaktadır. Fotosentez reaksiyonu kloroplastlar içerisinde gerçekleşmektedir.
  • HÜCRE : Canlı organizmaların hayati olaylarını yürüten, gözle görülmeyecek kadar küçük çekirdek. Organizmanın görev açısından en küçük grubu. Bütün canlılar bir ya da birden fazla hücreden meydana gelmektedir.
  • ÖKARYOTİK : Hücrelerinde bir çekirdek ve başka organellerde içeren canlı grubu.

BUZULLARDA DONMUŞ SAKLI VİRÜSLER BULUNDU !

VİTAMİN NEDİR, VİTAMİNLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR, HANGİ BESİNLERDE HANGİ VİTAMİNLER BULUNUR ?

OMEGA 3 NEDİR, OMEGA 3’ÜN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ? OMEGA 3 HANGİ BESİNLERDE BULUNUR ?

ÇİN’İN WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

VİRAL ENFEKSİYONLARA KARŞI ALMAMIZ GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR ?

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz