Jeofizik

Sismik izolatör diğer adıyla deprem izolasyonu nedir ?

Sismik izolatör nedir
Sismik izolatör nedir
545views

Daha önce paylaştığımız içeriklerde depremin nasıl oluştuğundan, deprem biliminden ve depremde kullanılan aygıtlardan bahsetmiştik. Peki bunlar dışında deprem anında zararı minimalize edecek neler yapılmıştır ? Depremin yıkıcı etkilerini önlemek ve azaltmak adına binalarda kullanılan sismik izolatör diğer adıyla deprem izolasyonu nedir ?

Sismik izolatör nedir ?

Deprem izolasyonu ismiylede bilinen sismik izolatör, yapılara gelen deprem yüklerini azaltmak amacı ile yapılan sistemlerdir. Sismik izolatör sistemleri üç farklı çeşide ayrılmaktadır. Kurşun çekirdekli izolatörler, yüksek sönümlü izolatörler ve sürtünme tipi sismik izolatörler olarak adlandırılmaktadır.

Sismik İzolatörün depreme etkileri

Sismik izolatör sistemleri depremden gelen yatay yükleri ciddi oranda azaltmaktadır. Düşük sönümlü izolatörler ilk yapılan ve kullanılan sismik izolatör sistemleri arasında yer alır. Kurşun çekirdekleri izolatörler depremden gelen enerjide % 20 ile %30 arasında sönümleme yapar. Yüksek sönümlü izolatörler ise depremden gelenin enerjinin % 15 oranına karşı sönümleme yapmaktadır.

Deprem izolasyonu kullanan ülkeler

Depremin yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla yapılarda kullanılan bu sistemler, başta Japonya olmak üzere ABD, Türkiye, Hindistan, Dubai, Fransa, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılmaktadır. Sismik izolasyonun temeli 30 yıl öncesine dayanmaktadır. Binaların sismik izolatör ile yapılması depremin etkilerini ciddi anlamda azaltacaktır. Ülkemizde yaşanan geçmiş depremlerde verilen kayıplar, depreme karşı nasıl önlem almamız konusunda bizlere ders vermektedir.

Sismik izolatörün önemi hakkında yapılan görsel.

Marmara depreminin etkileri

17 Ağustos 1999 sabahı Gölcük Depremi-Marmara Depremi ya da İzmit Depremi adlarıyla bilinen Kocaeli/Gölcük merkezli depremde, büyük çapta can ve mal kaybı kaybı yaşamıştı. Ülkemizde meydana gelen son yüzyılın büyük depremlerinden biri olan Marmara depremi, Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşmişti. Resmi olan raporlara göre 17.480 kişi hayatını kaybetmiş, 23.781 kişi yaralanmıştı. Marmara depreminden sonra zaman zaman küçük ölçekli depremlerde yaşanmaya devam etti.

Elazığ depreminin etkileri

Marmara bölgesi için büyük bir deprem daha beklenirken, ülkemizin diğer ucunda hiç beklemediğimiz bir anda Elazığ sallandı. 24 Ocak akşamı Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Elazığ depreminde birçok bina yıkıldı ve insanlar enkaz altında kaldı. Yapılan son açıklamalara göre 41 vatandaşımızın hayatını kaybederken 1607 kişi yaralanmıştır. Ayrıca enkazlardan 45 kişi sağ kurtarılmıştır.

DEPREM NEDİR, DEPREM NASIL OLUŞUR ?

DEPREMDE KULLANILAN AYGIT SİSMOGRAF NEDİR ?

DEPREM BİLİMİ OLARAK ADLANDIRILAN SİSMOLOJİ NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz