Yiyecek ve İçecek

Sirke çeşitleri ve faydaları

Sirke çeşitleri ve faydaları
Sirke çeşitleri ve faydaları nelerdir
33views

Daha önceki yazımızda sirkenin ne olduğundan ve elma sirkesinin faydalarından bahsetmiştik. Elma sirkesi ile birlikte diğer sirke çeşitlerinin kendine has birçok özelliği ve faydası bulunmaktadır. Bugünkü içeriğimizde limon, böğürtlen, alıç ve enginar gibi sirke çeşitleri ve faydalarından bahsedeceğiz ?

Sirke çeşitleri ve faydaları nelerdir ?

Sirke çeşitleri ve faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Tansiyondan şeker problemlerine, ağız içi yaralardan gribal enfeksiyonlara kadar birçok rahatsızlıkta ve hastalıkta destekleyici olarak kullanılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Sirkenin kronik rahatsızlıklarınızı tek başına tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. İlaç yerine geçmez. Tedavinizi destekleyici olarak ve sağlıklı beslenme adına kullanmalısınız.

Limon sirkesi ve faydaları

Limon sirkesinin faydaları nelerdir ?

Limon sirkesinin rahatlatıcı etkisinden dolayı vücutdaki ağrıları hafifletici özelliği bulunmaktadır. Grip-soğuk alğınlığı, üşütme, nezle ve bunlara bağlı öksürükte semptomları azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Trigliserid ve kolestrol durumlarında elma sirkesi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Limon sirkesinin yorgunluğa karşı ve yorgunluktan dolayı oluşan konsantrasyon eksikliğinde kullanılması önerilmektedir.

Limon sirkesi nasıl kullanılır ?

Limon sirkesi günde üç defa, kahvaltı ve yemeklerden sonra iki yemek kaşığı 20 ml kullanılmalıdır. İstenilirse eğer bir miktar su ile seyreltilebilir. Şeker hastalığı bulunmayan kişiler bir miktar bal ile ya da meyve suyu ile tüketebilir.

Böğürtlen sirkesi ve faydaları

Böğürtlen sirkesinin faydaları nelerdir ?

Böğürtlen sirkesinin düşük şekeri olanlarda kullanılması önerilmektedir. Ağız içi yaralarda ve diş eti problemlerinde gargara yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Tansiyonu düzenleyici etkisi vardır. Yaşa bağlı hafıza problemlerini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Böğürtlen sirkesi idrar yollarını harekete geçirerek idrar yolları problemlerinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Böğürtlen sirkesinin doğal antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Böğürtlen sirkesi nasıl kullanılır ?

Böğürtlen sirkesi günde üç defa, kahvaltı ve yemeklerden sonra iki yemek kaşığı 20 ml kullanılmalıdır. İstenilirse eğer bir miktar su ile seyreltilebilir. Şeker hastalığı bulunmayan kişiler bir miktar bal ile ya da meyve suyu ile tüketebilir.

Alıç sirkesi ve faydaları

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir ?

Alıç sirkesinin kalp ve damar sağlığının korunmasında kullanılması önerilmektedir. Kan sulandırıcı etkisinden dolayı yüksek tansiyon problemi bulunan hastalarda elma sirkesi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Alıç sirkesinin iktidarsızlık problemlerinde düzenli kullanılması şartıyla fayda sağladığı bilinmektedir.

Alıç sirkesi nasıl kullanılır ?

Alıç sirkesi günde üç defa, kahvaltı ve yemeklerden sonra iki yemek kaşığı 20 ml kullanılmalıdır. İstenilirse eğer bir miktar su ile seyreltilebilir. Elma sirkesi ile birlikte kullanılabilir. Şeker hastalığı bulunmayan kişiler bir miktar bal ile ya da meyve suyu ile tüketebilir.

ALIÇ MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Enginar sirkesi ve faydaları

Enginar sirkesinin faydaları nelerdir ?

Enginar sirkesinin özellikle karaciğere etkin faydaları bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması olanlarda önerilmektedir. Karaciğer, mide ve bağırsaklardaki detoksta yardımcı etkisi bulunmaktadır. Safra yollarını harekete geçirici özelliği bulunmasından dolayı yağlı besinlerin sindirilmesini sağlamada etkilidir. Kandaki bulunan yağ oranları lipit, trigliserit gibi kolestrol oranlarını düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

Enginar sirkesi nasıl kullanılır ?

Enginar sirkesi günde üç defa, kahvaltı ve yemeklerden sonra iki yemek kaşığı 20 ml kullanılmalıdır. İstenilirse eğer bir miktar su ile seyreltilebilir. Şeker hastalığı bulunmayan kişiler bir miktar bal ile ya da meyve suyu ile tüketebilir. Enginar sirkesinde duyulan koku enginarın kendine has kokusundan dolayı oluşaktadır.

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz