Sağlık

Sigaranın içindeki maddeler

Sigara içindeki zararlı maddeler
Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler nelerdir ?
284views

Sigaranın vücudumuza verdiği zarar saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Sigara ve tütün bağımlılığı nedir ? Sigaranın zararları nelerdir ? Sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları nelerdir ? Sağlık problemleri dışında ekonomik olarak da zararı bulunan sigaranın içindeki maddeler nelerdir ?

Sigara ve tütün bağımlılığından kurtulmak için mutlaka uzman yardımı almalısınız. Bırakmada zorlanıyorsanız eğer Yeşilay’dan destek alın. Ya da alo 171 sigara bırakma danışma hattını arayın. Sağlıklı bir hayat yaşamanız için sigara ve tütün ürünlerini bırakın …

Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir.

Sigaranın zararları nelerdir ?

Sigara ve tütün ürünlerine bağlı sebepler yüzünden dünyada her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bu sayı bazı ülkelerin nüfusundan daha fazla sayıyı kapsamaktadır. Örneğin; 2018 yılında yapılan sayıma göre Finlandiya ülkesinin nüfusu 5 milyon 513 bin kişidir. Bu sayı sigaranın insan sağlığına verdiği zararın en büyük kanıtıdır. Sigara içinde bulunan maddeler ayrıca birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları nelerdir ?

 • KALP-DAMAR HASTALIKLARI ve DOLAŞIM SİSTEMİ BOZUKLUKLARI. DAMARLARDA TIKANIKLIĞINA BAĞLI FELÇ DURUMLARI
 • BRONŞLARIN DARALMASI SONUCU AKCİĞER HASTALIKLARI ve KOAH
 • SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUKLARI, MİDEDE GASTRİT, ÜLSER ve MİDE KANSERİ
 • CİLT PROBLEMLERİ, KIRIŞIKLIK, ERKEN YAŞLANMA ve CİLT KANSERİ
 • DİŞLERDE VE DİŞ ETİNDE PROBLEMLER, DİŞTE SARARMA ve AĞIZ KOKUSU, GIRTLAK KANSERİ
 • GEBELİK DÖNEMİNDE İÇİLEN SİGARADAN DOLAYI ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINDA CİDDİ PROBLEMLER, ERKEN DOĞUM ve ERKEN DOĞUM SONUCU GELİŞİM PROBLEMLERİ

Sigara ve tütün bağımlılığı nedir ?

Sigara ve tütün dünyada ve ülkemizde halk sağlığı sorunları arasında yer alan bir bağımlılık çeşitidir. Sigara ve tütün ürünlerinin içerisinde yer alan nikotin bağımlılık yapma potansiyeline sahip bir maddedir. Sigara, nargile, piponun (tütünün) içilmesi ve solunması zamanla kişilerde bağımlılık yapmaktadır. Sigaranın içindeki maddeler; 4000 den fazla kimyasal ve toksik etkisi bulunan maddelerdir.

Sigaraya bağlı nedenlerden dolayı her 10 saniyede bir kişi hayatını kaybediyor !!!

Sigara ve tütün içenlerde risk faktörleri nelerdir ?

 • Akciğer kanserine yakalanma riski 22 kat daha fazladır.
 • Mesane kanseri riski 2 kat daha fazladır.
 • Bronşit riski 10 kat daha fazladır.
 • Kalp hastası olma riski 3 kat daha fazladır.
 • Kalp krizi riski 1-4 kat daha fazladır.
 • Prostat kanseri olma riski 2 kat daha fazladır.
 • Rahim ağzı kanseri olma riski 16 kat daha fazladır.

Sigaranın içindeki maddeler

Sigara içerisinde; Aseton, amonyak, arsenik, benzopiren, bütan, nikotin, zifir, ddt, dieldrin, hisrojen siyanür, formaldehid, kadmiyum, metanol, naftalin, polonyum, radon, titanyum, toluen ve ayrıca toksik etkiye sahip binlerce madde bulunmaktadır. Sigara içindeki maddelerin tanımı genel olarak yapacak olursak eğer, böcek ilacından temizlik maddesine, fare zehrinden tüpgaza, güve kovucudan ekzos gazına kadar insan sağlığı için zararlı olan birçok maddeyi barındırmaktadır.

ÖFKE NEDİR, ÖFKE KONTROL TESTİ YAPMAK İSTER MİSİNİZ ?

Yorum yapabilirsiniz