Sağlık

Selenyum nedir & faydaları nelerdir ?

selenyum nedir & faydaları nelerdir
selenyum nedir & faydaları nelerdir
171views

Selenyum, bazı kalp hastalıklarına karşı koruma, bağışıklık sisteminin gücünü artırma, tiroid fonksiyonlarını koruma, erken yaşlanma belirtilerini azaltma ve saç sağlığını koruma gibi faydalara sahip bir mineraldir. Genel vücut sağlığı korumak için alınması gereken minerallerden birisidir.

Selenyum ilk olarak 1817 yılında kimyager Jöns Jakob Berzelius ve Johan Gottlieb Gahn tarafından keşfedilmiştir. Selenyum kurşun odası işleminde sülfürik asit üretmek için gerekli bir çökelti olarak tesadüfen keşfedilmiştir. Selenyumun sağlık yararları, kapsamlı bir şekilde araştırılmaya devam etmektedir.

Selenyum nedir ?

Selenyum esas olarak toprak, su ve bitki materyallerinden elde edilen temel bir eser mineraldir. İnsanlar selenyumu, çoğunlukla çeşitli bitki kaynaklarından elde ederler. Yüksek miktarda alındığı zaman toksik olmasına rağmen, hayvanların ve insanların belirli hücresel fonksiyonları için gereklidir. Bundan dolayı beslenme alışkanlıklarınıza, selenyum bakımından zengin bir besini eklemek, hastalıklara karşı korunmak için çok önemlidir.

Günlük alınması gereken selenyum miktarı

Yaş Günlük doz (mcg)
Bebekler: 20 mcg (gün)
Çocuklar ( 4 ile 8 ):30 mcg (gün)
Çocuklar ( 9 ile 14 ):40 mcg (gün)
15 yaş üstü:55 mcg (gün)
Hamile kadınlar:60 mcg (gün)
Emziren kadınlar:70 mcg (gün)
Selenyum günlük alım miktarının aşılması toksik etkiye neden olabilir.

Selenyumun faydaları nelerdir ?

  • Selenyumun antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücut içerisindeki serbest radikaller ile savaşmaktadır.
  • Serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır. Selenyum eksikliğinde kırışıklıklar, yaşa bağlı deride oluşan koyu renklenme, gevşek cild, zayıflamış kaslar oluşabilmektedir.
  • Serbest radikaller bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Serbest radikaller vücudunuzda bulunan sağlıklı hücrelerin ölümüne neden olarak kalp hastalıkları, böbrek hastalıklarına, sindirim sorunları, hormonal dengesizliğe neden olabilmektedir.
  • Selenyumun antioksidan özelliği, oksidatif strese karşı korunmada faydalı olabilir ve bu tür sağlık sorunlarını uzak tutar.
  • Selenyumun, sperm hareketliliğini arttırmada ve vücuttaki kan akışını arttırmada rolü olduğu gözlenmiştir. 
  • Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada, selenyumun erkek doğurganlığı arttırıcı bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Bağışıklık sistemine katkıda bulunuyor

Antikorlar; hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan viral, bakteriyel, fungal ve protozoan yabancı cisimleri arayan ve yok eden bağışıklık sisteminin önemli elemanıdır. Yapılan bazı çalışmalarda selenyumun, antikorların uyarılmasında önemli etkileri olduğu gözlenmiştir.

https://oneymis.com/antikor-nedir-onemi-nedir/

Tiroid hastalıklarını önlemede görev alıyor

Geçtiğimiz yıllarda selenyum üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, tiroid bezinde doku başına selenyum miktarı, diğer tüm organlara kıyasla daha yüksektir. Selenyumun, tiroid hormonları ve metabolizmayı destekleyici özelliğinden dolayı, tiroidin düzgün çalışması ve tiroid hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Hormon sentezlenmesinde görevli iyodotironin deiyodinaz (DIO), enzim fonksiyonlarının çalışması, tiroid hormonlarının depolaması için selenyum gerekmektedir.

Saç sağlığını korumada rol oynuyor

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi‘nde yapılan bir çalışmaya göre, içerisinde selenyumun bulunduğu bir şampuanının orta ila şiddetli kepek tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Selenyumun, saç dökülmesini ve kepekle sonuçlanan aşırı kuru saç derisi sorunlarını azaltabileceğine inanılmaktadır. Bu konu üzerine araştırmalar yapılamaya devam etmektedir.

Selenyum hangi besinlerde bulunur ?

  • Bitki kaynakları: Ispanak, mantar, ayçiçeği çekirdeği ve chia tohumudur. Brezilya fıstığı bu mineralin bulunduğu en zengin bitki kaynağıdır.
  • Tahıl ve tahıl türü ile yapılan besinler: Tahıllar, kahverengi pirinç, beyaz ekmek ve makarna gibi selenyum açısından zengin topraklarda yetiştirilen tahıllardan yapılan gıdalardır .
  • Deniz ürünleri: Okyanus balıkları ve deniz ürünleri en zengin kaynaklar arasındadır. Bunlar trança balığı, ton balığı, yengeçler, ringa balığı ve ıstakoz, içerisinde selenyumu bulunduran deniz ürünleri arasındadır.
  • Hayvansal ürünler: İçerisinde selenyumun zengin olduğu hayvansal gıdalar arasında, hayvan böbrekleri, otla beslenen sığır eti, tavuk göğsü, hindi ve yumurta bulunmaktadır.

Yorum yapabilirsiniz