Kimya

Saf su nedir ?

Saf su nedir ?
Saf su nedir ?
18views

Saf su; genellikle laboratuvar ortamlarında ve ilaç sektöründe kullanılan, içeriğindeki organik ve inorganik maddelerden arındırılmış su çeşitidir.

Suyun canlı yaşamındaki önemini tek cümlede ifade etmek gerekirse eğer, yaşamın başlangıcı ve devamında olması gereken temel unsurlardan birisidir diyebiliriz. Dünya üzerinde bulunan suyun %98’i sıvı %2’si ise gaz halindedir. Canlıların yaşamında olmazsa olmazlar arasında yer alan su elementi; iki hidrojen ve bir oksijen atomlarından meydana gelir. Bununla birlikte içinde magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat gibi mineraller ve farklı maddeler barındırmaktadır. Suyun içerisinde bulunan diğer mineraller canlı yaşamında önemli yere sahiptir. Örneğin; kalsiyum elementinin önemi, insanların kemik sağlığı ve gelişimindeki rolü büyüktür. Özellikle çocukların diş gelişimi için kalsiyum önemli yere sahiptir.

Peki son zamanlarda reklamlarda ya da ürünler üzerinde gördüğümüz saf su nedir ve hangi alanlarda kullanılır ?

Saf su hakkında doğru bilinen yanlışlardan bazılarını açıklayalım önce. Saf su doğal kaynak suyu, yağmur suyu ya da temizlenmiş su değildir aslında. Laboratuvar ortamlarında birtakım kimyasal işlemden geçirilerek içeriğindeki bulunan diğer elementler alınması sonucu arındırılmış hale getirilen su çeşitidir. Saf su doğal olarak doğada ve hiçbir ortamda bulunmaz. Tamamen insan eli ile üretimi yapılmaktadır. Damıtma, filtreleme, iyon değişimi, deiyonizasyon, reverse osmosis gibi yöntemler kullanılarak elde edilmektedir. Bilinen diğer ismiyle distile su olarak da geçmektedir.

Saf su içilebilir su değildir !

Kullanım alanları ise; ilaç sanayisinde yapılan bazı çözelti şeklindeki ilaçlar içerisinde, eczanelerde hazır halde bulunmayan fakat doktor tarafından formül olarak yazılmış ve eczacı tarafından hazırlanan majistral ilaçlar içerisinde kullanılmaktadır. Ayrıca laboratuvar ortamlarında ultra saf su kullanılmaktadır. Ultra saf su iki çeşit işlemden geçirilmektedir. Laboratuvar ortamlarında bakılan bazı analizlerde kullanılmaktadır. Bazı kozmetik firmaların ürettiği kozmetik içerikli ürünler içerisinde de kullanılmaktadır.

Sağlık sektörü dışında günlük kullandığımız ütülerin suyunda, taşıtlar ve diğer alanlarda kullanılan akülerde, soğutma sistemlerinden plastik üretimine kadar birçok alanda kullanılmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır. Saf suyun ütü ve akülerde kullanılmasının sebebi ise kireçleme oluşmaması içindir.

Saf su için önemli detaylar;

  • Saf su içilebilir su çeşidi değildir.
  • İçildiği taktirde vücudun eloktrolitlerin dengesini bozarak su zehirlenmesine yol açabilir.
  • İnsan sağlına zararlı olarak değerlendirilmektedir.
  • Vücut temizliği ya da bakımında kullanılmamalıdır.
  • Doğal su değildir kimya alanında belli teknikler kullanılarak üretilmektedir.

NOT: Saç dökülmesi sorununuz varsa eğer mezoterapi ve mavi serum içeriğimizi okumanızda fayda var.

Yorum yapabilirsiniz