psikoloji

Psödobulbar etki nedir ?

Psödobulbar etki nedir ?
Psödobulbar etki nedir ?
72views

Psödobulbar etki; (PBA) psikolojide duygu-durum bozuklukları arasında yer alan ve sebepleri genellikle nörolojik nedenlere dayanan rahatsızlıklardır.

Psödobulbar etkide hasta duygularını dışavururken istemsiz olarak dakikalarca şiddetli şekilde kahkaha atabilir. Bu durum genellikle kızgınlık anında ve üzüldüğü anlarda yaşanmaktadır. Psödobulbar etkide kişinin yaşadığı duygular ile dışavurduğu duygular tamamen farklılık göstermektedir. Hatta üzücü olaylardan sonra ağlanması gereken yerlerde kahkaha atakları yaşanabilmektedir. Yaşanan ataklar dakikalarca sürebilmektedir. Psödobullar etkiyi kahkaha ataklarıyla sınıflandırmak doğru olmaz. Tam tersine bu ataklar şiddetli ağlama atakları olarak da yaşanmaktadır. Bu etkiye sahip hastaların sosyal ortamlarda bulunmada ve yaşamada büyük zorluklar çektiği bilinmektedir. Hastalar kendilerini genellikle toplumdan ve sosyal ortamlardan izole etmektedirler. Ağlamanın ve gülmenin faydalarından sık sık bahsedilir. Yanlız psödobulbar etkiye sahip hastalarda böyle bir rahatlama yaşanmamaktadır. Doğru ve istenilen bir duygu durum yaşanmadığı için psikolojik etkileri yıpratıcı olmaktadır.

Psödobulbar etkinin nedenleri ?

  • Depresyon
  • MS ( multipl skleroz )
  • ALS ( amyotrofik lateral skleroz )
  • Travmatik beyin hasarları
  • Beyin tümörleri
  • İnme
  • Demans
  • Alzheimer
  • Ekstrapiramidal ile ilgili hastalıklar
  • Serebellum ile ilgili hastalıklar

Psödobulbar etkisinin ilk olarak 1872 yılında Charles Darwin tarafından farkedildiği bilinmektedir. Latince –Psödo yalancı anlamını taşıyor. –Bulbar ise bulbus yani medulla oblanganta denilen omurililik soğanından geliyor. İngilizce pseudobulbar affect olarak çevirilmiştir. Ayrıca bilimde duygu kontrolsüzlüğü ( emosyonel inkontinans ) olarak da açıklanmaktadır.

Joker filmi Arthur Fleck ( Joanquin Phoenix )

Joker Arthur Fleck neden acı şekilde kahkaha atıyor ?

Geçtiğimiz aylarda vizyona giren Todd Philips’in yönetmenliğini yaptığı Joker filminde başrolde olan ve Arthur Fleck karakterini canlandıran Joanquin Phoenix bu rahatsızlığı ustalıkla canlandırmıştır. Arthur’un acı kahkahası izleyenleri derinden etkilemiştir. Arthur duygu durumunu ifade edemediği için acılarını ve üzüntüsünü şiddetli şekilde kahkaha atarak yansıtıyordu. Birçok psikiyatri ilacını kullanmasının yanı sıra toplumun içinde yalnızlığı ve kendisini ifade edecek birinin olmayışı onu istemediği şekilde bir karakter haline dönüştürmüştür. Joker filmi Venedik Uluslararası Film Festivalinden Altın Aslan ödülünü kazanmıştır.

Yorum yapabilirsiniz