psikoloji

Psikonevroz nedir & Nasıl tedavi edilir ?

Psikonevroz nedir & Nasıl tedavi edilir ?
Psikonevroz nedir & Nasıl tedavi edilir ?
378views

Anksiyete belirtileri gösteren psikonevroz, kişinin ruhsal çöküş yaşaması durumudur. Psikonevroz’da yaygın olan belirtiler kişinin kendisini aciz, yorgun, bitkin ve hayatla ilgili konularda işe yaramaz hissetme semptomları ile karşımıza çıkmaktadır.

Psikonevroz nedir & Nasıl tedavi edilir ?

Psikonevroz sosyal ilişkileri bozan mental bozukluklardan birisidir. Kişinin zaman içerisinde düzenli olarak devam eden ruhsal problemleri ve duygularında ve düşüncelerinde yaşadığı iç çatışmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Zamanında farkına varılıp teşhiş konulduğu zaman tedavi edilebilir durumu daha kolay olmaktadır.

Psikonevroz’un belirtileri ise gerçeklik duygusundan uzaklaşma, sosyal ilişkilerde zorlanma, anksiyete semptomları, depresyon belirtileri, odaklanmada problem yaşama, aşırı sinirlilik hali, kalıcı gerginlik, kronikleşmiş yorgunluk, sosyal yaşantıdan keyif alamama, uykusuzluk. nefes darlığı, gastrointestinal rahatsızlıklar ve baş ağrısı gibi belirtiler göstermektedir.

Bu belirtilerin yaşanıyor olması psikonevroz’a sahip olduğunuzu göstermez. Diğer psikolojik rahatsızlıklar ile benzer belirtiler göstermektedir. Kesin teşhisin koyulabilmesi için konunun uzmanına başvurmak gerekmektedir. Uzun süreli psikolojik destek ve ilaç tedavisi gerekebilir.

Psikonevroz nasıl tedavi edilir ?

Psikonevrozun tedavisi psikologlar ve psikyatri hekimleri tarafından yapılmaktadır. Hastanın şikayetlerine göre değerlendirme yapılarak terapi ya da buna ek olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Psikiyatristler ve psikologlar, hastada oluşan nevrozları hastanın durumuna göre tedavi etmektedirler. Psikanalitik yaklaşımla, hastanın semptomlarının altında yatan bastırılmış içsel gerilimler, duygular ve travmatik olayların farkına varmasına yardımcı olmak ve daha iyi ve daha derin bir kendini anlama yöntemi ile kişilik gelişimi sağlamasını içermektedir.

Yorum yapabilirsiniz