Sağlık

Prosopagnozi nedir ?

231views

Nörolojik rahatsızlıklar arasında yer alan prosopagnozi; tanıdık yüzleri, baktığı zaman hatırlayamama olarak tanımlanır.

Orjinal ismi “prosopagnosiaolarak geçen Türkçe’de “yüz körlüğü” olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Hastaya tanıdık kimselerin yada yakınlarının resimleri gösterildiği zaman, göz rengi, saç rengi, yüz şekli ve mimiklerine kadar cevap verebilir. Yanlız bu kişinin kim olduğu sorulduğu zaman cevap veremez yada cevap vermekte zorlanır. Prosopagnozi hastaları yeni yüzleri tanıma ve hafızaya alma konusunda da oldukça zorlanır. Hastalık ciddi boyuttaysa eğer, anneniz, babanız, kardeşiniz, sevgiliniz yada en yakın arkadaşınızın resimleri gösterildiği zaman tanıyamazsınız. Prosopagnozide en ilginç ve dikkat çekici olanı ise, kendi resminizi gösterdikleri zaman kendinizi bile tanımayabilirsiniz. Kendi görüntüsünü tanıyamama durumu ise otoprosopagnozi olarak tanımlanır.

Prosopagnozi tarihi ve çalışmaları;

Prosopagnozi ,ilk olarak 1947 yılında Alman nörolog Joachim Bodamer tarafından tanımlanmış ve sonrasında araştırmalar başlamıştır. British Colombia üniversitesinde görev alan nöroloji doktoru Jason Barton , Prosopagnozi hastalığında önemli çalışmalar yürütmüştür. Üniversitede “İnsan görme ve göz hareketleri laboratuvarı“nı çalıştıran Jason Barton; yaptığı çalışmalarda insan beyninde sinir ağının bazı bölümlerinin zarar görmesi durumunda görme yeteneklerinin etkilendiğini saptamıştır. Beyinimizin yapısını oluşturan sağ ve sol yarım küreler arasında görme işlevini sağ lob algılama ve işlemede daha çok üstlenir. Yapılan araştırmalarda sağ lobda belirli bölgelerde oluşan hasar yada doku bozukluğu, yüzleri tanımada, algılamada yada yüzlerin kaydedilmeden engellenebildiğini göstermiştir.

Prosopagnozi hastalığı çeşitleri;

Gelişimsel prosopagnozi, beyinde genetik sebeplerden dolayı gelişim göstermeyen bölgelerden dolayı oluşur. Edinilmiş tip Prosopagnozi, felç yada inme durumunda beyinde gelişen hasar sonucu görme yada yüzleri algılama yeteneklerini kaybetme sebebiyle oluşur.

Yorum yapabilirsiniz