Meyveler

Pomelo meyvesi nedir ? İçerisinde neler bulunur ?

Pomelo meyvesi nedir ? İçerisinde neler bulunur ?
Pomelo meyvesi nedir ? İçerisinde neler bulunur ?
241views

Şadok Çin greyfurdu diye de bilinen pomelo (pummelo), turunçgiller içerisinde en büyük meyveye sahiptir. Pomelo ağacının meyvelerinin çapı ortalama 15–25 cm arası değişmektedir. Bilimsel ismi Citrus maxima olarak adlandırılmıştır. Egzotik bir meyve olan pomelo, genellikle Güneydoğu Asya bölgesinde yetiştirilmektedir. Büyüklük olarak bu meyveden sonra gelen meyveyse, ülkemizde sıkça tüketilen greyfurtdur.

Pomelo meyvesi

Pomelo soğuk iklime sahip bölgelerde asla yetişmez. Genellikle tropikal ve subtropikal iklimine (savan iklimi) sahip bölgelerde yetişir. Pomelo, Güney Çin ve Tayland’da yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Güney Japonya, Tayvan, Hindistan, Malezya, Endonezya, Yeni Gine ve Tahiti gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Dünyanın diğer bölgelerinde popüler hale gelmemiştir. Bunun sebebi, tohumların çiçek açmaya ve meyve vermeye başlaması genellikle sekiz yılı bulmaktadır.

Ülkemizde sadece Antalya ilinde yetiştirilmektedir. Pomelo meyvesinin tadı, greyfurt kıvamında ve keskin bir lezzete sahiptir. Bu meyve genellikle soluk yeşil veya sarı renktedir. Meyvenin içerisinde ki yenilebilir kısım beyaz, pembe veya kırmızı renktedir. Tüketilmeye başlanan zamansa, en az birkaç yüz yıl öncesine dayanmaktadır.

https://oneymis.com/pitaya-nedir/

Pomelonun içerisinde bulunan besin öğeleri

Pomelo’nun popüler olmasının nedeni, vitamin ve mineral gibi insan hayatında önemli olan besin ögeleri içermesidir. İçerisinde C vitamini, potasyum, diyet lifi, B6 vitamini ve magnezyum gibi organik besinleri barındırmaktadır.

BESİN ÖĞELERİBESİN DEĞERLERİ
Enerji (KCAL)38
Enerji (kJ)159
Protein (g)0.76
Diyet lif (g)1
Kalsiyum (mg)4
Magnezyum (mg)6
Potasyum (mg)216
C vitamini (mg)61
Fosfor (mg)17
Pomelo besin değerleri (100 GRAM İÇİN )

Pomelonun faydaları nelerdir ?

  • İçerisinde bulunan yağ yakıcı enzimden ( karnitin palmitoil-transferas ) dolayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Birçok diyetisyen, diyet listesine pomelo meyvesini dahil etmektedir.
  • İçerisinde bulunan magnezyumdan dolayı kas krampları gibi şikayetlerinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Magnezyum eksikliği kas krampları ve bağ dokusunu duyarlı hale getirmektedir.
  • Potasyum, kemiklerin güçlü kalması için diğer gerekli olan mineraller arasındadır. Yeterli miktarda alınan potasyum osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur.
  • Potasyum, sindirimi zor olan proteinleri parçalamak için mide sularının salgılanmasını uyarır. Ayrıca potasyum, vücutdaki sıvı dengesi için oldukca önemlidir.
  • İçerinde bulunan yüksek miktarda liften dolayı sindirim sistemi dostu bir meyvedir. Yeterli miktarda alınan lif, sağlıklı sindirimi destekler. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları ortadan kaldırır.
  • C vitamini, beyaz kan hücresinin aktivitesini arttırmak için önemlidir. Ayrıca vücuda zarar verebilecek serbest radikallere saldırmak için bir antioksidan görevi üstlenmektedir.
  •  C vitamini soğuk algınlığı, öksürük, ateş ve ciddi semptomlara veya mikrobiyal, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yol açan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur . 
https://muhendisce.com/dunya-nasil-olustu/

Yorum yapabilirsiniz