EnstrümanlarMüzik

Piyano nedir ?

Piyano nedir ?
Piyano nedir ?
284views

Piyano; tuşlu enstrümanlar arasında yer alır. Tuşlara bağlı tahta çekiçlerin tellere vurması vasıtasıyla vurmalı müzik aleti olarak bilinir.

Piyano klavyeli ve ağır bir müzik aletidir. Piyanoda tuşlara basıldıktan sonra tahta çekiçlerin tellere vurması ile ses çıkartılır. Piyanoda ilk tuş La son tuş ise Do olmak üzere toplamda 88 tuş bulunmaktadır. 36’sı sert abanoz ağacından yapılan siyah tuş ( diyez ve bemol ), kalanlarını ise beyaz tuş ( ana sesler ) oluşturmaktadır. Konserde kullanılan piyanolarda ise 97 tuş bulunmaktadır. Piyano, klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

Piyano tarihi

Piyanonun ilk mucidi “Bartolomeo Cristofori” olarak kayıtlara geçmiştir. Bartolomeo 4 Mayıs 1655’te İtalya’da dünyaya gelmiştir. İtalyan mucid müzik aletleri yapımcısı olarak ünlenmiştir. Piyanoyu 1700’lü yıllarda İtalya-Floransa’da üretmiştir. Piyano, “klavsen ya da çembalo” olarak bilinen ve piyanonun atası olarak adlandırılan müzik aletinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Piyano kendi içerisinde kuyruklu, konsol ve elektro piyano olarak üç ana gruba ayrılır.

Piyano üç ya da iki pedaldan oluşmaktadır.

Piyanoda ayrıca ayaklarla basılan iki adet pedal bulunmaktadır. İsimleri uzatma pedalı ve yumuşatma ( surdin ) pedalı olarak bilinir. Uzatma pedalı adından da anlaşılacağı gibi sesleri uzatmak için kullanılır. Surdin pedalı ise sesteki titreşimi azaltarak, sesin daha yumuşak ve az çıkmasını sağlamaktadır. Bazı piyano gruplarında pedal sayısı üç adet olmaktadır. Piyanoda pedallar çok önemlidir çünkü parçayı zengileştirmek için kullanılmaktadır. Piyanoyu diğer çalgı aletlerinden ayıran en önemli özellik ise tek başına orkestra görevi alabilmesidir. Piyano aynı anda hem solo hem eşlik olarak çalınabilen bir enstrümandır. Bundan dolayı bir çok orkestra bestecileri eserlerine piyano ile başlamaktadır.

Fazıl Say – Türk Klasik Batı Müziği Sanatçısı ve Bestecisi

Piyano orkestraların vazgeçilmesi arasında yer almaktadır. Piyano, öğrenmesi zor bir müzik aletidir. Uzun yıllar emek vermek gerekir. Piyanoyu öğrenmeyi istemek için her müzik aletini öğrenmede olduğu gibi sabırlı ve çok istekli olmanız gerekmektedir. Ülkemizde piyano sanatçısı ve besteci denilince akla ilk gelen Fazıl Say’dır. Ayrıca İdil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Hande Dalkılıç bilinen sanatçılarımız arasında yer almaktadır.

Yorum yapabilirsiniz