Bitkiler

Pitaya nedir ?

Pitaya nedir ?
Pitaya nedir
262views

Pitaya; türkçe ismi “ejder meyvesi” olarak geçen, kaktüs türleri içinde yer alan tropikal iklimde yetişen meyve türüdür. Kalsiyum ve C vitamini açısından oldukça zengin meyvedir.

Pitaya, kaktüsgiller ailesine ait tropik bir meyve çeşitidir. Farklı kültürlerde pitahaya, kaktüs meyvesi, dragon fruit ya da çilek armutu gibi adlandırılarak bilinmektedir. Pitayanın dış kısmı pembe ve kalın kabuklu şekildedir. Bilimsel ismi “Hylocereus cinsi” olarak adlandırılmıştır.

PİTAYA MEYVESİNİN İÇ KISMI SİYAH ÇEKİRDEKLERE SAHİPTİR

Pitayanın iç kısmında ise siyah çekirdeklere sahip türüne göre beyaz ya da kırmızı olarak değişiklik gösteren bir kısım bulunmaktadır. Dünya üzerinde Orta ve Güney Amerika, Meksika, Endonezya, Malezya, Vietnam gibi ülkelerde yetiştirilen pitaya, ülkemizde ise Mersin ilinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Pitayanın (ejder meyvesinin) içeriği ve faydaları;

Pitayanın, içeriğinde C vitaminide bulunmaktadır. C vitamininin bağışıklık sistemimizi güçlendirmede ve hastalıklara karşı korumada önemi büyüktür. Kara mürver gibi bağısıklık sistemini destekleyici özelliği bulunmaktadır. C vitamini, beyaz kan hücresinin aktivitesini arttırmak için önemlidir.

Pitayanın, içeriğinde bol miktarda likopen bulunmasından dolayı kalp damar hastalıklarında da fayda sağlamaktadır.

Pitayanın, kan basıncısını düşürmesinden dolayı yüksek tansiyon, içeriğindeki potasyum miktarı, düşük şeker ve çözülebilir lifler bulunmasından dolayı şeker hastalığında ( Tip 2 diyabet ) destekçi olarak görev alabiliyor.

Pitayanın, içeriğinde potasyumda bulunmaktadır. Potasyumun göz sağlığımızda önemi büyüktür. Göz rahatsızlıkları arasında yer alan göz kuruluğunda fayda sağlamaktadır. Potasyum, kemiklerin güçlü kalması için diğer gerekli olan mineraller arasındadır. Yeterli miktarda alınan potasyum osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur.

Potasyum, sindirimi zor olan proteinleri parçalamak için mide sularının salgılanmasını uyarır. Ayrıca potasyum, vücutdaki sıvı dengesi için olduça önemlidir.

Pitayanın, içeriğindeki kalsiyum miktarı açısından oldukça zengin bir meyvedir. Kemik gelişiminde ve kemik sağlığında önemli faydası vardır.

Yorum yapabilirsiniz