EnstrümanlarMüzik

Pikolo nedir & Nasıl çalınır ?

PİKOLO NEDİR NASIL ÇALINIR
PİKOLO NEDİR NASIL ÇALINIR ?
530views

Pikolo (piccolo) üflemeli enstrümanlar içinde yer alan küçük boyutta flüt çeşitidir. Flütler içerisinde boyut olarak büyük flütün yarısı boyutundadır. Parmak pozisyonu flüt ile aynı pozisyona sahiptir.

PİKOLO FLÜT

PİKOLO FLÜTÜN FARKI NEDİR ?

Pikolo flütte, büyük flütte bulunan kuyruk kısmı yer almaz. Bundan dolayı büyük flütte bulunan en kalın sesler Do ve Do-diyez sesleri pikolo flütten çıkarılmamaktadır. Bu farklılık dışında çalınış yöntemi, mekanizması ve ses genişliği büyük flütle aynıdır. Diğer flütlere göre yazılan notaları bir oktav inceden çalar. En ince seslerinin rahatsız edici olmasından dolayı orkestranın tümünün çalındığı gür kısımlarda kullanılmaktadır. 1700’lü yıllarda icat edildiği bilinmektedir. Batı müziğinde kullanılmasının yanı sıra bir çok müzik türlerinde de tercih edilen bir müzik aletidir.

Pikolo nasıl çalınır ?

Pikolo Flüt için flüt ailesinin en kolay öğrenilebilen enstrümanı diyebiliriz. Örneğin; flüt ailesinde bulunan yan flüt oldukça etkileyici ve güçlü bir sese sahiptir. Etkileyeci olduğu kadar öğrenilmeside o derece zordur. Uzun süre boyunca emek vermek gerekir. Eğitim aldığınız süre boyunca sabırlı olmanız gerekir. Bu konuda zorlanacağınızı düşünüyorsanız eğer flüt öğrenmeye pikolo flüt ile başlayabilirsiniz. Parmak pozisyonları büyük flütlere göre aynı şekildedir. Flüt çalmayı öğrenmeniz için öncelikle uzman eğitimi almanız gerekmektedir.

FLÜT AİLESİNDEN OLAN YAN FLÜT NEDİR NASIL ÇALINIR ?

VİOLİN AİLESİ ÜYELERİ KEMAN, ÇELLO, VİYOLA, KONTRBAS NEDİR ?

KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITAN MÜZİK ALETİ SAZ NEDİR ?

BİLİNEN SAZ SANATÇILARIMIZ KİMLERDİR ?

KLAVSEN NEDİR ? KLAVSEN NASIL ÇALINIR ?

PİYANO NEDİR ? ÜLKEMİZDE BULANAN PİYANO SANATÇILARI KİMLERDİR ?

YAPIMI ÇOK YENİ OLAN HANG MÜZİK ALETİ NEDİR ?

ARP NEDİR ? ÜLKEMİZDE BİLİNEN ARP SANATÇILARI KİMLERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz