Bitkiler

Passiflora nedir ?

Passiflora nedir ?
Passiflora bitkisi nedir ?
29views

Passiflora; çarkıfelekgiller familyasına ait yüzden fazla türü bulunan türkçe çarkıfelek olarak adlandırılmış asma ya da sarmaşık şeklinde bitki türüdür.

Bilimsel ismi ” passiflora ” olarak bilinir. Farsça’da saate benzerliği yüzünden “saat” adını almıştır. Passiflora çiçeklerinin at arabası çarkına benzemesinden dolayı ise Türkçe’de yaygın olarak ” çarkıfelek ” adıyla bilinir. Passiflora bitkisi yaygın olarak Güneydoğu Amerika ve Meksika’da yetiştirilmektedir.

Passiflora bitkisinin tahmini olarak 500’e yakın türü bulunmaktadır. Bitki ortalama 3 ile 9 m arasında boyutlara ulaşmaktadır. Pembe, beyaz, sarı, kırmızı ve mavi renklerinde açan çiçekleri 4 ile 8 cm arasındadır. Çiçeklerinin hoş ve güzel görünmesinden dolayı süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Güzel kokulu, narin ve tatlı bir meyveye sahiptir.

Passifloranın kullanım alanları ve yaygın görülen etkileri;

Passiflora bitkisinin bilinen en iyi özelliği sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Her insanın yaşamı boyunca zaman zaman etkisi altında kaldığı anksiyete, uyku bozukluğu, sinir ve stres hali gibi durumlarda yardımcı tedavi ilacı olarak kullanılmaktadır. Passiflora bitkisi çay, kapsül, şurup formlarında tedaviye destek ilacı olarak satılmaktadır. Bazı ürünler içerisinde valerian, kediotu gibi diğer bitkisel ürünler ile beraber kombine olarak kullanılmaktadır. Bilinen yan etkisi uzun süre kullanımı sonucunda uyuşukluk hali yaratabilir.

Passiflora meyvesi

Çarkıfelek bitkisinin bilinen faydaları ;

  • Çarkıfelek bitkisi özellikle uyku problemlerinde uykuyu düzenlemede yardımcı olarak kullanılmaktadır.
  • Çarkıfelek bitkisi stres ve endişe halinde, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir.
  • Çarkıfelek bitkisi korku ve heyecan duygularında rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.
  • Çarkıfelek bitkisinin gerginlik ve huzursuzluk gibi şikayetlerin giderilmesinde ve azaltılmasında kullanılmaktadır.
  • Çarkıfelek bitkisi kadınların sıkça sorun yaşadığı menapoz ve adet dönemlerindeki ruhsal sıkıntıyı azaltmaya yardımcı kullanılmaktadır.

NOT: Bitkinin etkinliği konusunda yapılan klinik ve bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bulgular vardır. Yanlız bitki hakkında daha detaylı ve kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden passiflora içeren ürünler kullanmadan önce yararları ve zararları noktasında konunun uzmanına danışmalısınız. Tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa eğer, etkileşim olmaması ve beklenmeyen bir etki ile karşılaşmamanız için mutlaka uzman hekiminize başvurmalısınız.

Yorum yapabilirsiniz