psikoloji

Pandemi döneminde strese yönelik yapılması gerekenler

Pandemi döneminde strese yönelik yapılması gerekenler nelerdir ?
Pandemi döneminde strese yönelik yapılması gerekenler nelerdir ?
258views

Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkeler Covid-19 pandemisi ile mücadele etmeye devam ediyor. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre dünya geneli pandemi ile bir süre daha mücadele etmeye devam edecek. Sosyal izolasyon ve fiziksel temastan kaçınmak hastalığın yayılmasını önleyen yeni norm haline gelmiştir.

KORONAVİRÜS

Koronavirüsün psikolojik etkileri

Koronavirüsün insan hayatına yönelik olumsuz etkileri bugüne kadar paylaşılan verilerle ortaya çıkmış durumda. Bu süreçte insanların COVID-19 salgınıyla karşılaştığı zorluklardan biri de, salgının insanlar üzerindeki psikolojik etkileridir. Enfekte olmamış insanlar için psikoloji üzerindeki olumsuz etkisi, belki de en ağır olanıdır. 

Pandemi döneminde stres

İnsanların bu süreçte sık sık stres, endişe, korku ve yalnızlık nöbetleri yaşaması doğaldır. Stresle başa çıkmak ya da hayattaki herhangi bir zor durumla başa çıkmak, sizi ve yaşadığınız toplumu daha güçlü hale getirecektir. Şu anda devam etmekte olan bu salgının, benzerlerinin tarih boyunca yaşandığı unutulmamalıdır.

Pandemi döneminde bilim insanlarının ve yetkili kişilerin belirlemiş olduğu kurallara harfiyen uymamız gerekiyor. Hem bireyi hem toplumu etkileyen konularda ortak hareket etmeliyiz. Yapacağımız en küçük hata, salgının daha çok yayılmasına sebep olacaktır. Korku ve endişeye kapılmadan, toplum olarak güven duygusu oluşturmalıyız.

Pandemi süresince stres yönetimi teknikleri nelerdir? 

Hayattaki stres yaratan durumlarla nasıl başa çıkacağınız tamamen özneldir. Hiçbir insan yaşamındaki belirli bir duruma aynı cevabı ve tepkiyi vermez. Hem bireysel hem toplum olarak, bu salgını en az kayıpla atlatabilmek için bazı etkili stres yönetimi teknikleri uygulamamız gerekiyor. Pandemi döneminde oluşan stres, korku ve endişeye dönüşmesin. Oluşan stresle başa çıkabilmeyi deneyin, stresi yönetin.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat edin

 • Bu süreçte sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral insan hayatı için olmazsa olmazlar arasındadır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Düzenli ve saatinde beslenme programı oluşturun.
 • Bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve zinde kalmak için her gün düzenli egzersiz yapın.
 • Bağışıklık sisteminizin güçlü kalması için alkol ve tütün ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmanın yollarını bulun. Görmek ve bağlı hissetmek için görüntülü iletişime geçme araçlarını kullanın.
 •  Yakınlarınız ve sevdiklerinizle kurduğunuz sanal bağlantı yalnızlık hissiyle mücadeleye yardımcı olacaktır.
 • Bu süreçte yeni alışkanlıklar ve rutinler oluşturmak ve onlara bağlı kalmak önemlidir.
 • Kitap okumak, ertelediğiniz filmleri izlemek, dizilerde sevdiğiniz bölümlerin tekrarını izlemek sizi salgın haberlerinden uzak tutacaktır.
 • Hayatınıza bunlara yönelik bir amaç ve düzen duygusu oluşturmak, sizi zihinsel olarak güçlü tutmaya yardımcı olacaktır.

Sosyal medyaya mesafeli yaklaşın

Pandemi süresinde diğer insanlar ve kendi sağlığınız için sosyal izolasyona uymamız gerekiyor. Bu süreçte sevdiklerinize karşı özlem duyguları oluşacaktır.

 • Olumsuz haberleri paylaşmaktan kaçının. Stresle başa çıkmalarına yardımcı olmak için olumlu ve ilham verici hikayeler paylaşın.
 • Bir görüşme yoluyla veya video görüşmeleri yoluyla onlara ulaşın ve onlarla iletişim kurun. Bazı durumlarda kendisini yalnız hisseden biriyle iletişime geçmek, kişinin moralini yükseltebilir.
 • Sizi strese ve endişeye yöneletecek sosyal medya, haber hikayeleri veya diğer bilgi kaynaklarına takip etmeyi bırakın.
 • Tanıdığınız birine COVID-19 tanısı konmuşsa, onlara karşı empatik yaklaşın. Birbirinize karşı nazik, şefkatli ve destekleyici olmak her zamankinden daha önemlidir. 
 • İş arkadaşlarınız söz konusu olduğunda, zaman ayırın. Bu zorlu süreçte dayanışma içinde olmanız size manevi açıdan destek olacaktır. 

Pandemi döneminde çocuklara nasıl yaklaşmalıyız

Çocuklar gelişim döneminde ebeveynlerinde oluşan tepkileri davranışlarını gözlemler. Çocuklarınızı desteklemenin ve zihinsel sağlıklarının kötü bir şekilde etkilenmemesini sağlamanın yolları.

 • Pandemi süresince sosyal izolasyonu sağlamak için evde kalmak zorundayız. Bu süreçte çocuklarınızla oyun oynayabilir veya birlikte yemek yapabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin derslerinden uzak kalmaması için televiyon kanalları aracılığıyla uzaktan eğitime geçti. Bu süreçte çocukların olumsuz haberlerden etkilenmemesi için ödev ve öğrenme rutini oluşturun. 
 • Çocuklarınız için rahatlatıcı ve eğlenceli aktiviteler oluşturun, böylece çok fazla baskı altında veya sıkılmış hissetmezler.
 • Çocuklarınızın kendilerini güvende hissettiklerini görün. Onlarla nasıl hissettiğiniz konusunda iletişim kurarken dürüst olun. Üzgün olmanın sorun olmadığını söyleyin. Bu duyguların normal olduğu ifade edin.
 • Çocuklarınızın sosyal medya ve internetten bir süre uzak kalmasını sağlayın. İnternet kullanması gerekiyorsa eğer gözetim altında tutun. Çünkü bu süreçte salgın haberleri kontrolsüz şekilde paylaşılmaktadır.
 • Çocuklarınızın iletişim konusunda sevdiği arkadaşlarıyla düzenli olarak konuşmasına teşvik edin. Arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarını konusunda yardımcı olun.
 • Düzenli ve zamanında uyumalarını sağlayın. Çocuklarınızın ve gençlerinizin beslenme alışkanlıklarını gözetim altında tutun.

Son olarak, pandemi süresince ve sonrasında sağlık çalışanlarına destek olun. Hastalığın yayılmasını kontrol etmek hepimizin elinde. Ön cephelerde mücadele eden sağlık çalışanlarına, savunma personeline saygı göstermeyi ve onları onurlandırmayı unutmayın. 

İLGİLİ YAZILARIMIZ

Yorum yapabilirsiniz