Bitkiler

Palo Santo ağacı nedir ? Faydaları nelerdir ?

palo-santo-agaci
palo-santo-agaci
83views

Bilimsel ismi, Bursera graveolens, İspanyolca’da Palo Santo olarak adlandırılan vahşi bir ağaç türüdür. Türkçe’de “Kutsal sopa / ahşap” anlamına gelmektedir.

Palo Santo ağacı nerede yetişir ?

Palo santo, Güney Amerika ve Orta Amerika’nın kıyı bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Meksika, Venezuela, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Ekvador, Peru gibi ülkelerin tropikal ormanlarında bulunur. (1)

 Palo Santo ağacı, Burseraceae bitkilerinin yer aldığı familyaya aittir. Ağacın özlerinde uçucu yağ bulunmaktadır. İlk keşfedildiği dönemlerde “ duygu-durumu üzgün olan bireylerde yardımcı olabilecek kuvvetli bir ilaç” olarak tanımlanmıştır.

Palo santo – Bursera graveolens

Hafif nane ve limon kokusunu andıran bu ağaç, yüzyıllar boyunca tıp insanları ve yerli bölgedeki halk tarafından ağrı kesici, ruhsal temizlik için kullanılmıştır. Günümüzde yaygın olarak Peru ve Ekvador’da yetişen ağaçlardan düşmüş parçalar toplanarak, yağı ve kokusu çok değerli diğer bitkilerde olduğu gibi ilaç yapımında, tütsülerde kullanılmaktadır.

Palo santo ağacı nasıl toplanır ?

Palo Santo ağacı türleri bölgelerde kutsal ağaç olarak kabul edildiğinden, yaşayan bir ağacı kesmek yasaktır. Buna yönelik Peru devleti kutsal ağacı koruyan düzenlemeler ve yasalar getirmiştir. Yaşayan ağaçlardan odun toplanması yasalarca yasaklanmıştır. Düşen dalların toplanması ve yeniden satılması devletin gözetimi altında gerçekleşmektedir.

Düşen odun parçalarını toplamak için biçerdöverler kullanılmaktadır. Daha sonra toplanan bu 3 ila 5 yıl daha kurumaya bırakılmaktadır. Beklenen bu süre boyunca, odun parçasının kendisinde özel kimyasal reaksiyonlar gerçekleşmektedir.

Palo Santo tütsüsü

Palo Santo ağacı ne için kullanılır ?

 • Ağacın yetiştiği yerlerde özellikle halk tıbbında mide ağrısında, romatizmal ağrılarda, kasların ve eklemlerin ağrısında, masaj terapisinde merhem olarak kullanılmaktadır.
 • Uzun süre bekletilmiş odun özleri, limonen ve a-terpineol gibi organik kimyasal bileşikler açısından zengindir. Bu bileşiklerin insan zihnine, duygularına olumlu etkisi olduğu söylenmektedir.
 • Yağ analizlerinde ortaya çıkan sonuçlara göre, limonen ve terpenoitler gibi bileşenlerin psikiyatri dünyasında güçlü antidepresan etkiye sahip olduğu görülmüştür.
 • Tütsü şeklinde solunan odun parçasının dumanı, kaygı bozukluğu ve depresyon yaşayanları rahatlattığı gözlenmiştir.
 • Duman her solunduğunda koku kanallarıyla beyine ulaşarak, limbik sistemin nörokimyasını etkilemektedir.
 • Ağacın özünden çıkarılan yağın birkaç damlasının solunması, psikoloji alanında salgın hastalık haline gelmiş panik atak yaşayan bireylerin üzerinde anında sakinleştirici bir etki göstermektedir.
 • Yüzyıllar boyunca şaman ayinlerinde, ritüellerinde ve törenlerde ruhsal şifa için kullanılmıştır.
 • Aromaterapide kullanılan yağı, öksürük, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve migrene iyi geldiği söylenmektedir. 
 • Manevi aromaterapide kullanılan ağacın yağı meditasyonda, konsantrasyon eksikliğinde ve yaratıcılığı geliştirmek için faydalı olduğu söylenmektedir. (2)

Ağaç parçaları tütsüde nasıl kullanılır ?

 • Yapmanız gereken tek şey, odun parçasının ucundan 30 saniye kadar tutuşturup, minik bir alev oluşmasını sağlamak.
 • Hafifçe üfleyerek söndürdüğünüzde yaklaşık 1-2 dakika boyunca çubuk tütmeye devam edecektir.
 • Dumanı yayıldıkça çam, nane ve limon kokularını solumanız gerekiyor.  
 • Kullananların inanışa göre, bir ritüele başlamadan tütsünün dumanı ile ortamın havasını temizlemek, yemekten önce elleri yıkamakla aynı değeri taşıyor. Özellikle Güney Amerikalı şamanlar tarafından en önemli ritüellerde ve törenlerde kullanılıyor.

Kaynak: (1) (2)

Yorum yapabilirsiniz