Sağlık

Otizm nedir ?

Otizm nedir ?
Otizm nedir ?
167views

Otizm; yaşamın ilk yıllarında başlayan ve hayat boyu devam eden, nedeni tam olarak bilinmeyen, gelişimsel farklılık olarak tanımlanmaktadır.

Otizm farkındalık günü

Dünya üzerinde, 2 Nisan günü “otizm farkındalık günü” olarak kabul edilmiştir. Özel gün kabul edilmekle kalmamış bu farkındalığa ait kitaplar yazılmış, vakıflar kurulmuş filmlerde bu farkındalığı göstermek adına oyuncu karakterleri yer almıştır. Şuanda ülkemizde yayınlanması devam eden mucize doktor isimli dizide otizm farkındalığı için yer verilmiştir. Günümüzde bu farklılık, ortalama 60 çocuktan 1’inde rastlanmaktadır. Bu kadar yaygın hale gelmişken, biz farkındalığı ne kadar biliyoruz ? Ne kadar farkındayız ?

Mucize doktor dizisinde otizmli doktor karakteri. Taner ÖLMEZ
( Dizideki ismi Ali )

Otizm tarihi

İlk olarak Dr. Leo Kanner tarafından belli sayıdaki çocuklar üzerinde 1943 yılında yapılan araştırmalar sonucu tanımlanmıştır. Çoğunlukla erkek çocuklarda görülmektedir. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 4 kat daha fazla rastlanmaktadır. Genetik ya da çevresel faktörlerin etkisi ile oluşmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında ya da daha sonra ortaya çıkan karmaşık nöro-gelişimsel farklılıktır. Beynin yapısını ya da işleyişi etkileyen sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Otizmin belirtileri;

Ülkemizde bu önemli konu üzerine vakıf olarak “tohum otizm vakfı” bulunmaktadır.

Bebekleriniz 15. aya kadar göz kontağı kuramıyor, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, yüz ifadesinde donukluk yaşanıyorsa erken tanı açısınıdan çok önem taşımaktadır. Çocuğunuzda yukarıdaki görselde bulunan belirtileri gözlemliyorsanız eğer mutlaka çocuk doktoru ile görüşmelisiniz.

Not: Görsel sanat nedir ?

Yorum yapabilirsiniz