Sağlık

Oküloplasti ve orbita nedir ?

Okuloplasti nedir ?
okuloplasti göz çevresi estetiği nedir ?
260views

Göz biliminde uygulanan oküloplasti ve orbita cerrahisi nedir ? Oküloplasti ve orbita cerrahisinde sık görülen hastalıklar nelerdir ? Oküloplasti ve orbita uygulaması hangi durumlarda yapılmaktadır ? Göz çevresi estetiğini bozan faktörler nelerdir ? Bugünkü içeriğimizde göz çevresi estetiği ve göz hastalıklarıyla ilgili tedavi yöntemleri ve merak edilenleri paylaşacağız…

Oküloplasti ve orbita cerrahisi nedir ?

Oküloplasti ve orbita cerrahisi; göz kapakları estetiği, gözyaşı yolları tıkanıklığı ve göz çukuru hastalıklarıyla ilgilenen göz biliminin cerrahi ve estetik uygulamalarına verilen isimdir. Bir diğer deyişle, gözün plastik cerrahisi diyebiliriz. Yaşa bağlı göz torbalarının alınmasından protez göze, göz içi tümör ameliyatlarından botoksa kadar uygulanan tedavi ve estetik cerrahi uygulamaları oküloplasti ve orbita cerrahisi ile yapılmaktadır.

GÖZ KAPAK ESTETİĞİ UYGULAMA ÖNCESİ VE SONRASI

Oküloplasti ve orbita cerrahisi önemi

Göz kapağı ve çevresi vücudun diğer bölgelerinden daha hassas bir dokuya sahiptir. Göz çevresinde yapılan uygulamalar ve tedavi yöntemleri göz sağlığı konusunda hassasiyet gerektirmektedir. Cerrahi ve estetik girişimlerde sağlam dokuların hasar görmemesi ve sadece hasarlı dokulara uygulama yapılması amaçlanmaktadır. Oküloplasti ve orbita cerrahisi yapacak kişinin, bu konuda eğitimini almış göz doktorları tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

Oküloplasti ve orbita cerrahisinde sık görülen hastalıklar nelerdir ?

GÖZ KAPAKLARINDA SARKMA (BLEFAROŞALAZİS)

ARPACIK (ŞALAZYON)

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ (PİTOZİS)

GÖZÜN DOĞUŞTAN KÜÇÜK OLMASI (MİKROFTALMİ)

GÖZ KAPAKLARININ İÇE DÖNMESİ (ENTROPİON)

GÖZ KAPAKLARININ DIŞA DÖNMESİ (EKTROPİON)

KİRPİKLERİN GÖZ İÇİNE BATMASI (TRİKİASİZ)

Oküloplasti ve orbita cerrahisi hangi durumlarda uygulanır ?

Oküloplasti ve orbita cerrahisi; üst göz kapaktaki fazlalıktan ve sarkmalardan dolayı bu durumun kişiyi daha yorgun ve yaşlı göstermesi sonucu üst göz kapağı estetiği yapılmaktadır. Alt göz kapağında ise gevşeme, torbalanma ve sarkma sonucu aynı etkiler olacağı için alt kapak estetiği uygulanmaktadır.

Yenidoğan döneminde göz yaşı kanallarının tıkalı olması sonucu gözlerde yaşarma meydana gelir. Bir yaşına kadar masaj yolu ile tıkalı kanalların açılması amaçlanır. Bu zaman içerisinde açılamayan tıkalı kanallar, oküloplasti ve orbita cerrahisi ile bebeklerde bir yaşından sonra yapılmaktadır.

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü (pitozis) görülebilir. Pitozis sonucu ömür boyu göz tembelliği oluşmaması için oküloplasti ve orbita cerrahisi uygulanmaktadır.

Yaşlanmaya bağlı göz kapağı düşmelerinde, göz altı torbalarının sarkmasında, göz çevresi kırışıklıklarında, kaşlarda düşme ve göz altı kapağında oluşan çizgilerde oküloplasti ve orbita cerrahisi ve estetiği uygulanmaktadır.

Göz çevresi tümörlerinde ve protez uygulamalarında oküloplasti ve orbita cerrahisi uygulanmaktadır.

Göz çevresi estetiğini bozan faktörler nelerdir ?

Duygusallıktan dolayı sık sık ağlamak, sigara ve alkol kullanımı, madde bağımlılığı, genetik sebepler (aile içinde göz kapağı sorunları), uzun süreli antidepresan ilaç kullanımı, düzensiz uyku ve yaşlanma gibi nedenler göz çevresi estetiğini bozan faktörler olarak bilinmektedir.

Mezoterapi ve ışık dolgusu uygulaması nedir ?

Yorum yapabilirsiniz