EnstrümanlarMüzik

Obua nedir & Nasıl çalınır ?

Obua nedir & Nasıl çalınır ?
obua nedir & nasıl çalınır
869views

Obua; önceki ismiyle “hautbois” nefesli çalgılar içerisinde yer alan bir müzik aletidir. Hautbois ismi Fransız’ca kökenli olup 1170 yılından önce kullanılmaktaydı. Daha sonra İngilizce kökenli günümüzde kullanılan ismini almıştır. Ağız ve nefes yardımı ile çalınan bu enstrüman, üstten alta doğru genişleyen koni biçiminde bir görüntüye sahiptir.

OBUA ( HAUTBOİS )

Obuanın tarihi

Hautbois’in tarihi 17. yüzyıla dayanmaktadır. Fransız müzisyen Jean Hotteterre ve Michel Philidor tarafından yapılmıştır. Daha önceleri “Shawm” adında kullanılan müzik aletini “Hautbois” yani Obua’ya çevirmişlerdir. Obuanın Shawm’a göre daha dar ve üç parçadan oluşan gövdesi bulunmaktadır.

18. yüzyıla gelindiğinde ise birçok orkestra obua’yı kendi içerisine dahil etmeye başlamıştır. George Frideric handel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig Van Beethoven bu müzik aleti için solo eserler bestelemişlerdir. Günümüze kadar gelişim gösteren obualar Barok, Klasik, Viyana ve Modern dönemde 20. yüzyıla kadar değişime uğramıştır.

Shawm’da bir büyük delik ve iki yan tuştan oluşan anahtar bulunmaktaydı. Tuş sayısındaki artış ise klasik dönemde gerçekleşmiştir. Viyana döneminde ise özgün çap ve ton özellikleri az da olsa değişim göstermiştir. Modern dönemde ise Tirebert ailesi tarafından üretilen obualara büyük ses delikleri eklenmiştir.

Obuanın yapımında kullanılan ağaç türleri

Ahşaptan gövdesi bulunan obuanın yapımında yaygın olarak gül ağacı ve abanoz tercih edilmektedir. Çok tercih edilmese bile sedir ve şimşir ağaçlarıda kullanılmaktadır. Ahşap dışında ebonitten yapılan obualarda bulunmaktadır. Diğer nefesli müzik aletleri ile kıyaslandığı zaman daha derinlemesine bir ses tonuna sahiptir. Orkestralarda La notasının akordu bu müzik aletinden alınmaktadır. Notaları birçok müzik aletinde olduğu gibi Sol anahtarı ile yazılmaktadır.

Obua nasıl çalınır ?

Öğrenilmesi ve ustalaşılması zor bir nefesli müzik aletidir. Daha önceki müzik aletlerinde belirttiğimiz gibi çoğunlukla yeteneğe ve eğitime dayalı öğrenilebilir. Ayrıca sabırlı olmanız ve uzun süreli emek vermeniz gerekmektedir. Obuanın ses tonu melankoli içeren müzik türlerine daha uygundur. Orkestra içinde tınısını kolaylıkla belli etmektedir.

YAN FLÜT NEDİR VE NASIL ÇALINIR ?

VİOLİN AİLESİ ÜYELERİ KEMAN, VİYOLA, ÇELLO, KONTRBAS NEDİR ?

PİKOLO FLÜT NEDİR ?

PİYANONUN ATASI KLAVSEN NEDİR ?

Yorum yapabilirsiniz