Hayat

Noel nedir ?

Noel nedir ?
Noel ve yılbaşı farkı nedir ?
335views

Noel; her yılın sonuna doğru yaklaşırken aralık ayının 25’inde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyanların bayramıdır.

2019 yılının son zamanlarına yaklaşırken hem noel hazırlıkları hem yılbaşı gecesi hazırlıkları yapılmaktadır. Noel ile yılbaşı gecesi sık sık birbirine karıştırılan konular arasında yer almaktadır. Yılbaşı gecesi 31 Aralık gecesinden 1 Ocak tarihine geçerken miladi yılın son gününü belirten gün olarak kutlanmaktadır. Yılbaşı gecesi tüm dünyada hemen hemen her ülkede kutlanırken, hristiyanların dini bayramı olan noel genellikle hristiyanlar bulunduğu ülkeler tarafından 25 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. 20. yüzyılın ilk zamanlarından itibaren bazı ülkelerde dini motiflerinden arındırılarak hediyeleşmek adına herkes tarafından kutlanmaya başlanmıştır.

Noel hazırlıkları nasıl başlar ve neler yapılır ?

24 aralık günü başlayan hazırlıklarla birlikte, 25 aralık günü başlanan kutlamalar 26 aralık gününe kadar kutlamalar devam etmektedir. Kutlamalarda insanlar birbirlerine hediyeler alarak, çam ağaçlarını süsleyerek ve inançlarına göre ibadet etmektedirler. Ayrıca noel bayramının figürü olarak noel baba yer almaktadır. Kutlamalarda kullanılan süslemelerde ve verilen hediyelerde temel rol oynar.

Noel tarihçesi;

Noel ilk olarak Roma’da 336 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 800’lü yıllardan sonra Şarlman’nın bayram günü tacı giymesinden sonra önem kazanmaya başlanmıştır. 1660 yılında resmi tatil ilan edilmiştir ve alkol ve kötü alışkanlıklarla özdeştirildiği için protestanlar tarafından 17’ci yüzyılda kutlamalar yasaklanmıştır. 19’cu yızyılın ilk zamanlarında Anglikan kilisesi’nde gerçekleşen Oxford hareketi ile birlikte sonraki zamanda daha çok önem kazanmıştır.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz