O KİMDİR ?

Nikola Tesla kimdir ?

Nikola Tesla Kimdir ?
Nikola Tesla Kimdir ?
228views

Nikola Tesla, Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütürist. Nikola Tesla, bugün dünyada kullanılan baskın elektrik sistemi olan alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladığı bilinen bir mühendis ve bilim adamıydı. Ayrıca hala radyo teknolojisinde kullanılan “Tesla bobini” ni yarattı.  Thomas Edison ile kısa bir süre çalışan Nikola Tesla, AC makinelerine dahil olmak üzere çeşitli patent haklarını George Westinghouse’a sattı.

Nikola Tesla ve ailesi

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Tesla, Dane, Angelina, Milka ve Marica kardeşleri de dahil olmak üzere beş çocuktan biriydi. Tesla’nın elektrikli buluşa olan ilgisi, oğlu büyürken boş zamanlarında küçük ev aletlerini icat eden annesi Djuka Mandic tarafından teşvik edildi. Tesla’nın babası Milutin Tesla, Sırp ortodoks bir rahip ve yazardı ve oğlunun rahipliğe katılmaya zorladı. Ancak Nikola’nın ilgi alanları bilimlerde tam olarak yatıyordu.

Nikola Tesla – (1856–1943)

Nikola tesla’nın eğitim dönemi

Realschule’de okuduktan sonra, Almanya’daki Karlstadt (daha sonra Johann-Rudolph-Glauber Realschule Karlstadt olarak yeniden adlandırıldı); Avusturya Graz, Politeknik Enstitüsü; ve 1870’lerde Prag Üniversitesi, Tesla Budapeşte’ye taşındı ve bir süre Merkezi Telefon Borsası’nda çalıştı. İndüksiyon motoru fikri ilk kez Tesla’ya geldi, ancak birkaç yıl icadına ilgi göstermeye çalıştıktan sonra, 28 yaşında Tesla Avrupa’yı Amerika için terk etmeye karar verdi.

Nikola Tesla buluşları, çalışmaları

Tesla, kariyeri boyunca, dinamos (pillere benzer elektrik jeneratörleri) ve endüksiyon motoru dahil olmak üzere, çoğu diğer mucitler tarafından resmi olarak patentlenmiş olan bir dizi önemli buluş için fikirler keşfetti, tasarladı ve geliştirdi.  Ayrıca çoğu AC makinesinin temeli olan radar teknolojisi, X-ışını teknolojisi, uzaktan kumanda ve dönen manyetik alanın keşfinde öncü oldu. Tesla en çok AC elektriğine ve Tesla bobinine yaptığı katkılarla bilinir.

Tesla, hızlı bir şekilde 20. yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve o zamandan beri dünya standardı olmaya devam eden alternatif akım (AC) elektrik sistemini tasarladı. 1887’de Tesla yeni Tesla Electric Company için fon buldu ve yıl sonuna kadar AC tabanlı icatlar için birkaç patent için başvuruda bulundu. Tesla’nın AC sistemi kısa süre sonra, ulusa uzun mesafe gücü sağlamak için bir çözüm arayan Amerikalı mühendis ve işadamı George Westinghouse’un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağına ikna oldu, 1888’de patentlerini Westinghouse Corporation’da 60.000 $ nakit ve stoktan satın aldı.

AC sistemine ilgi arttıkça Tesla ve Westinghouse, doğrudan akım (DC) sistemini ülkeye satmak isteyen Thomas Edison ile doğrudan rekabete sokuldu. AC gücüne olan ilgiyi baltalamak amacıyla kısa bir süre sonra Edison tarafından olumsuz bir basın kampanyası düzenlendi.  1895’te Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Niagara Şelalesi’ndeki ilk AC hidroelektrik santralini tasarladı. 19. yüzyılın sonlarında Tesla, kablosuz teknolojilerin temelini oluşturan Tesla bobinini patentledi ve bugün hala radyo teknolojisinde kullanılmaya devam etmektedir. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla bobini, birçok erken radyo iletim anteninde kullanılan bir indüktördür. 

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Nikola Tesla, 7 Ocak 1943’te, yaklaşık 60 yıldır yaşadığı New York’ta 86 yaşında koroner trombozdan öldü.  Ancak Tesla’nın geride bıraktığı eserin mirası bu güne kadar yaşıyor. 1994 yılında, 40. Cadde ve 6. Cadde’nin kesiştiği eski New York City laboratuvarının yakınında “Nikola Tesla Köşesi” ni belirten bir sokak tabelası kuruldu.

Yorum yapabilirsiniz