Uzay

NASA ‘nın ismini duyurduğu sualtı keşif robotu BRUIE

NASA' nın ismini duyurduğu sualtı keşif robotu BRUIE
NASA' nın ismini duyurduğu sualtı keşif robotu BRUIE
244views

NASA tarafından üretilen robotik dalgıç 2012 yılında sualtı testine başlamıştı. BRUIE yaklaşık olarak 10 yıl sonra, Güneş Sistemi’nde yer alan bazı uyduların, iç kısımlarını keşfetmeyi amaçlıyor.

NASA, “Uzayda yaşam belirtileri var mı ” sorusunun cevabını aramaya hazırlanıyor. NASA, BRUIE (Buoyant Rover) adını verdiği, buzaltı kaşifi robot ile Jupiter uydusu Europa ve Satürn uydusu Enceladus‘ta hayat aramaya devam edecek.

NASA
( National Aeronautics and Space Administration )
( Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi )

Öncelikle Antarktika’ya gidecek olan BRUIE ekibi Avustralya’nın Casey araştırma istasyonunda üç hafta geçirecek ve deniz buzlarının altında robotik sistemleri test edecek. NASA, Avustralya / Antarktika ‘da düzenlediği ortak programı ile uzayda yaşam arayışının adımlarını atmış olacak.

Robotik dalgıç BRUIE ile Dünya dışında yaşam aranacak

Jüpiter’e en yakın altıncı uydu olan Europa’nın, 10 ila 20 km kalınlığında koruyucu bir buz örtüsü altında yaşamı sürdürebilen bir sıvı-su okyanusunu barındırdığı düşünülmektedir. BRUIE projesinde görev alan bilim adamları, Jüpiter’in uydusu Europa’nın ve Satürn’ün uydusu Enceladus’un, Güneş Sistemi’nde yaşam aramak için en iyi yerler olabileceğine inanıyorlar.

NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nın yaptığı açıklamaya göre Europa Clipper misyonunun 2025’te başlaması beklenmektedir.

Dr Hand, “NASA’nın Jüpiter’e 1990’ların sonlarında Galileo misyonu ile, Europa dahil gezegenin uydularını araştırmıştır” dedi.

Dr Hand “Europa’nın kalın buzlu kabuğunun altında tuzlu bir okyanusun yanı sıra kayalık bir deniz tabanı olduğuna dair güçlü kanıtlar buldular. Bu tuzlu okyanus, Dünya’nın iki katından daha fazla su tutabilir ve basit yaşam organizmalarını desteklemek için doğru malzemelere sahip olabilir. ” dedi.

Dr Hand: NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nda görevli bilim adamı ve BRUIE projesinde baş bilim adamı

BRUIE

Robotik dalgıç BRUIE hangi özelliklere sahiptir

Dr Klesh, “Robotun dayanıklılığını, özellikle de pillerin aşırı saha koşullarında ne kadar dayanabileceğini ve çeşitli arazileriler üzerinde test yaparak deneyeceğiz” dedi.

Dr Klesh. “Robot aynı zamanda bir denizaltı gibi enerji harcamak zorunda kalmadan uzun süre tek bir noktada kalabilir.” dedi

Derine dalış gerçekleştirebilen robotun, 10-20 km kalınlıktaki bir buz tabakası altında uzun süre çalışır şekilde kalması gerekiyor. Robot üzerinde yapılan testler ile buz-su arabilimi bölgesinde robotun yüzme kabiliyeti ve nasıl çalıştığı araştırılacak.

Araştırma araçlarında bilimsel analiz cihazları, ve son teknolojiyle üretilmiş kameralar yer alacak. BRUIE’nin yüzebilme özelliği, hava geçirmeyen silindir şeklinde gövdesi sayesinde batmadan ilerleyebiliyor olmasıdır.

Dalgıç robotun minimum enerjiyle uzun süre tek bir noktada kalabilmesi amaçlanmaktadır. Dalgıç robotun testti tamamlandıktan sonra, NASA’nın öncelikle ayda bir iniş yeri bulması ve sonrasında uyduda yer alan 10 km’lik buzun nasıl delileceğini bulması gerekiyor. Dalgıç robotu buzullara yerleştirilmeden önce, 10-20 km kalınlığında buzlu bir tabakayı delmenin zorluğunu çözmek gerekiyor. Yeni robot Bruıe testleri başarılı bir şekilde geçerse öncelikle Jüpiter yolcusu olacak. ABD uzay ajansı buz toplama görüntülerinin ve verilerinin sağlanabilmesi için test yapmaya devam ediyor.

İLGİLİ YAZILARIMIZ

Yorum yapabilirsiniz