Sağlık

Multipl skleroz nedir ?

213views

Nörolojik bir rahatsızlık olan Multıpl skleroz; bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle merkezi sinir sisteminde çok sayıda plakların oluşması ve sinir sisteminin iletimini sağlayan myelin kılıfında hasarın meydana gelmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır.

Kısaca ifade etmek gerekirse bağışıklık hücrelerinin, sinir hücrelerini kaplayan myelinlere saldırması diyebiliriz. Halk arasında MS kısaltmasıyla bilinen ciddi bir rahatsızlıktır.

Rahatsızlığı tetikleyici unsurlardan birisi zatürre, bronşit, farenjit ve bazı kronik rahatsızlılarında sebebi olan chlamydia pneumoniae adlı bakteri olabilir. Diğer sebepler ise genetik faktörler ve çevresel faktörler, bağırsaklarda bulunun kötü bakterilerin bağışıklık sistemini bozması, romatoid artrit ve kalp hastalıkları da bu hastalıkta rol oynayabilir.

Tedavi yöntemi hastalığın ve atakların şiddetine göre değerlendirilmektedir. Ciddi boyuttaysa eğer doktor gözetiminde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Hastalığın belirtileri hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. İlk ve yaygın belirtiler kollarda ve bacaklarda kuvvet kaybı, halsizlik, karıncalanma hissi, uyuşukluk olarak başlar. Daha sonra ve ciddi belirtiler ise; görmede ciddi bozukluklar, konuşmada bozukluklar, uzun süreli sindirim sorunları, dengesiz yürüme, kaslarda sertleşme, mesane sorunları, cinsel işlev sorunları olarak gözlenmektedir.

Yorum yapabilirsiniz