psikoloji

Mitomani (Patolojik yalancılık) nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Mitomani (Patolojik yalancılık) nedir ? Belirtileri nelerdir ?
Mitomani (Patolojik yalancılık) nedir ? Belirtileri nelerdir ?
319views

Mitomani (yalan söyleme hastalığı) psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. İlk olarak 1891 yılında tıp literatürüne Anton Delbrueck tarafından tanımlanmıştır. Hastalığın nedenleri arasında psikolojik etkenler ya da bazı nörolojik dengesizlikler gösterilmektedir.

Mitomani

Hastalığın görüldüğü kişilerde anlattığı uydurma hikayelerinin, dinleyicileri üzerinde yarattığı ilgi hastalığını tatmin eder ve güçlendirir. Bu durumun sürekli tekrar edilmesi, kişide zamanla alışkanlık haline dönüşmektedir. Bu süreç içerisinde yalan söylemeyi beladan kurtulmak veya bir şey almak için bir kaynak olarak da değerlendirmektedir.

Mitomani hastalığını açıklamaya çalışan birçok teori bulunmaktadır.

Psikiyatrist ve “Ruh Sağlığı Birinci Basamak” dergisinde yayınlanan ‘Aldatma, kendiliğinden hastalık ve simülasyon’ makalesinin yazarı Juan Luis Figuerido Poulain , hastalığın teşhis olasılığının hastalarda daha sık meydana geldiğini belirtmektedir.

Bir çok uzman, kronikleşmiş şekilde yalan söylemenin zihinsel kişilik bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi daha büyük bir kişilik bozukluğunun belirtisi olduğuna inanmaktadır.

Nöropsikiyatri ve Klinik Sinir Hastalıkları Dergisi (Nöropsikiyatri ve Klinik Sinir Hastalıkları Dergisi), bu bozukluğu olan kişilerin sağ hemitiamal disfonksiyondan muzdarip olduğunu buldu.

Psikoloji alanında uzman olanlar, mitoman kişilerin isteyerek ya da istemsiz, dikkat çekmek, popüler olmak, sevmek ya da bir başarısızlığını örtbas etmek isteyen, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kendine güvenen saygılı insanlar olduğuna inanır.

İngiliz Psikiyatri Dergisi’nin yayınladığı bir çalışmada mitomani hastalığının tanımlandığı bazı hastaların beyninde beyaz madde artışı meydana gelmiştir.

https://oneymis.com/bibliyomani-nedir/

Mitoman kişilerin özellikleri

  • Mitoman kişi, yalan söylediğinin farkında olabilir veya yalan söylediği konuları doğru olarak kabullenebilir.
  • Mitoman kişilerde yalan söyleme eğilimi kronik bir halde gözükür. Buna acil durumdan veya toplumsal baskıdan değil, doğuştan gelen bir kişilik özelliği neden olur. Bazı durumlarda tekrar eden davranışlardan dolayı oluşmaktadır.
  • Mitoman kişiler yalan söylemenin tatmin edici boyutlara ulaşmasından dolayı bu durumdan rahatsızlık duymazlar. Bundan dolayı değişmeye hiç ilgi duymazlar.
  •  Mitomani hastası olan bir kişiyi keşfetmek çok zordur. Çünkü yalan söyleyerek elde ettikleri hazlar nedeniyle tedavi edilmeyi kabullenmezler.
  • Mitoman kişilerin yalan söylemesinin sebeplerinden birisi, yalan söylemenin dikkat çekmenin veya öne çıkmanın tek yolu olarak görmesidir.

Mitomani hastalığının tedavisi

Mitomanın hastalığını kabul etmesi, hastayı tedaviye başlamaya ikna etmek süreçlerini tamamladıktan sonra doktor-yakın çevre-hasta birlikteliğiyle doğru tedavi bulunduğu sürece ilk seanstan iyileşme görmek ve hastalığın tekrarlanma riskinin düşük olması oldukça umut vericidir. Psikolojik tedavide her zaman hastanın çevresiyle birlikte aktif işbirliğini gerektirir.

https://muhendisce.com/yapay-zeka-nedir-turleri-nelerdir-kullanim-alani-nasildir/

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz