BilimselSağlık

Melatonin nedir ?

melatonin nedir
melatonin nedir
252views

Uyku hormonu olarak bilinen melatonin; beyinde epifiz bezinden (pineal gland) salgılanan bir hormondur. Karanlığı seven hormon olarakta bilinir. Vücudun bioritmini düzenleyen hormondur.

Melatonin nerede üretilir ?

Epifiz bezinde bulunan triptofan adlı maddeden üretilmektedir. Triptofan ilk olarak seratonin (mutluluk) hormonuna dönüşür. Seratonin hormonu ise hava karardıktan sonra melatonin hormonuna dönüşür. Karanlığı seven melatonin hormonu 23:00 ile 04:00 saatleri arası en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

Melatonin hormonu önemi;

İyi ve kaliteli bir uyku uyumamızın yanı sıra bağışıklık sistemimiz içinde önemlidir. Vücudun biyolojik saatini düzenler, stresi azaltır, uyku ritmini sağlar, vücut ısısını normal seviyede tutar. Güçlü bir antioksidan özelliği bulunur.

Melatonin hormonu salgılanması için dikkat edilmesi gerekenler;

Melatonin hormonu düzeyini korumak için uzun süre bilgisayar karşısında kalmamalı, yatmadan önce sigara içmemeliyiz. Bulunduğumuz ortamda televizyonu, cep telefonunu kapatarak uyumalıyız. Mümkünse eloktronik eşya bulundurmamalı tamamen karanlık bir ortam sağlamalıyız. Melatonin hormonu Dermatolog Aaron lerner tarafından 1958 yılında keşfedilmiştir.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz