Bilimsel

Melanosit nedir ?

Melanosit nedir
melanosit nedir
506views

Melanosit; vücudumuzda renk veren pigmentlerin üretilmesinde sorumlu olan hücrelere verilen isimdir.

Melanosit hücreleri derimizde melanin pigmentinin sentezlenmesini sağlayan yani pigmentasyonu ( pigment birikimi ) sağlayan hücrelerdir. Daha önceki içeriklerimizde bahsettiğimiz albinizm, melanizm ve vitiligo gibi rahatsızlıklar bu hücreler ile bağlantılı rahatsızlıklardır. Hücrelerin zarar görmesi, melanin pigmentinin sentezlenmesini etkilediği için bu tür deri rahatsızlıklarının oluşmasında önemli rol oynar. Bu hücrelerin vücut için önemi cilt sorunları yaşadığımız zaman ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bu hücrelerin fiziksel olarak hissedeceğimiz şekilde bir etkinlikleri bulunmamaktadır.

Pigmentlerin sentezlenmesinde oluşan anormal durumlar çoğunlukla otoimmün sebeplerden dolayı yaşanmaktadır. Ayrıca güneşten gelen ısıdan ve ultraviyole ışınlarından korumak için hücrelerimizin melanin sentezlemesinden dolayı derimiz bronzlaşmaktadır. Bundan dolayı kuzeyde yaşayan insanlar daha çok beyaz tenli güneyde yaşayan insanlar ise daha çok bronz tene sahiptir. Vücudumuzda bulunan her hücrenin farklı bir görevi ve önemi bulunmaktadır.

Hücrelerin pigment üretilmesi dışında farklı görevleride bulunan hücrelerdir. Melanosit hücresinin bağısıklık fonksiyonunda da etkinliğinin olduğu yapılan yeni araştırmalara göre tahmin edilmektedir. Bu hücrelerin ayrıca görme, duyma, solunum ritmini sağlama, vücut dengesini sağlama ve uyku durumu gibi yaşamsal fonksiyonlarda da etkinliği olduğu tahmin edilmektedir.

Albinizm, Vitiligo, Melanizm gibi rahatsızlıklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız daha önceki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Bu hastalıkların belirtilerini farkediyorsanız eğer mutlaka dermatoloji bölümü ile görüşmelisiniz. Hastalığın sebeplerine ve boyutuna göre tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir.

Yorum yapabilirsiniz