Uzay

Mars görevleri nelerdir ?

Mars görevleri nelerdir ?
Mars görevleri nelerdir ?
203views

Güneş sisteminde yer alan Mars gezegeni, Dünyamıza en yakın gezegenlerden birisidir. Yüzeyinde bulunan yüksek miktarda demiroksitten dolayı kızılımsı renge sahiptir. Bundan dolayı kızıl gezegen olarak da adlandırılmaktadır. Dünya’ya yakın olmasından dolayı gezegen üzerinde araştırma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Nasa’nın Kızıl gezegen üzerinde yaptığı araştırmalar nelerdir ?

Mars Keşif Programı ( MEP ), 
NASA tarafından finanse edilen ve yönetilen 
Mars gezegenini keşfetmek için uzun vadeli bir çabadır 
.

Nasa’nın Mars’da görevleri

MARINER 9 : 30 Mayıs 1971 yılında başlatılan ve 27 Ekim 1972 yılında sona eren görevin amacı; Mars’ın atmosferini analiz etmek ve Mars’ın yüzeyini düşük yörüngeden yüksek çözünürlüklü haritalamak.

VİKİNG PROGRAMI : VİKİNG 1 ( 20 Ağustos 1975 – 11 Kasım 1982 ) VİKİNG 2 ( 9 Eylül 1975 – 12 Nisan 1980 ) yıllarında başlatılan görevin amacı; Mars’ın yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekmek, yaşam izleri aramak, atmosfer ve yüzeyin bileşimini ve yapısını tespit etmek.

MARS GLOBAL SURVEYOR : 7 Kasım 1996 yılında başlatılan ve 2 Kasım 2006 yılında sona eren görevin amacı; yer şekillerini kaydetmek, jeolojik süreçleri tespit etmek, toprak yapısını belirlemek, manyetik alanı, hava durumunu ve yüzeyin atmosfer ile etkileşimini öğrenmek.

Nasa’nın Mars’da görevleri – 2000 yılı sonrası

MARS ODYSSEY : 7 Nisan 2001 yılında başlatılan görevin amacı; geçmişte veya günümüzde su ve buz olup olmadığını tespit etmek; gezegenin jeolojisini ve radyasyonunu araştırmak.

SPIRIT : 10 Haziran 2003 yılında başlatılan ve 25 Mayıs 2011 yılında sona eren görevin amacı kaya ve toprağın çeşitliliğini kontrol etmek, geçmişte var olan suyun izlerini araştırmak, jeolojik süreçleri incelemek ve mineralleri tanımlamak.

OPPORTUNITY : 7 Kasım 2003 yılında başlatılan ve 13 Şubat 2019 yılında sona eren görevin amacı; kayaları analiz etmek, minerallerin, kayaların ve regolithlerin dağılımını tespit etmek, jeolojik süreçleri incelemek, Mars Reconnaissance Orbiter’in yüzey araştırmalarından elde ettiği sonuçları doğrulamak. Suyun olduğu zamanlarda çevre koşullarının nasıl olduğunu öğrenmek.

MARS RECONNAISSANCE ORBITER : 12 Ağustos 2005 yılında başlatılan görevin amacı; Mars’ın yeryüzünde şekilleri yüksek çözünürlüklü olarak haritalamak, Mars’ın iklimini, hava durumunu, jeolojisini, atmosferini analiz etmek ve su izleri aramak.

PHOENIX: 4 Ağuston 2007 yılında başlatılan ve 24 Mayıs 2010 sona eren görevin amacı; yaşamı destekleyebilecek bölgeler olup olmadığını kontrol etmek ve Mars’ta suyun geçmişini araştırmak.

CURIOSITY : 26 Kasım 2011 yılında başlatılan görevin amacı; Mars’ın bir zamanlar hayatı destekleyip desteklemediğini öğrenmek, suyun rolünü belirlemek, Mars’ın iklim ve jeolojisini araştırmak.

MAVEN : 18 Kasım 2013 yılında başlatılan görevin amacı; Mars’ın atmosferini neden kaybettiğini öğrenmek, atmosferin üst katmanlarının durumunu, iyonosfer ve Güneş fırtınaları ile etkileşimini belirlemek, atmosferdeki kararlı izotopların oranını tespit etmek.

INSIGHT : 5 mayıs 2018 yılında başlatılan görevin amacı; sismik aktiviteleri ölçmek, gezegenin iç yapısının 3B modelini çıkartmak ve ısı akışını ölçümlemek.

BİLİM DÜNYASINA YÖN VERMİŞ BİLİM İNSANLARI

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GEZEGENLER

GÜNEŞ SİSTEMİNDE DÜNYA DIŞINDAKİ GEZEGENLERDE MEVSİMLER GÖRÜLÜR MÜ ?

Yorum yapabilirsiniz