Sağlık

Liposuction nedir ?

Liposuction nedir ?
liposuction nasıl yapılır ?
163views

Estetik operasyonlarından biri olan ve merak edilen liposuction nedir ? Liposuction cerrahisi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir ?

Liposuction, diğer adıyla “yağ aldırma” yöntemi estetik cerrahide uygulanan operasyonlardan birisidir. Liposuction operasyonları vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belli bölgelerine inceltme amaçlı uygulanmaktadır. Liposuction (yağ aldırma) operasyonları, genellikle zayıflama yöntemlerine karşı dirençli hale gelmiş yağ dokularına uygulanmaktadır. Ayrıca vücut hatlarının daha düzgün ve estetik görünüm kazanması amacıylada uygulanmaktadır.

Liposuction nasıl yapılır ?

Klasik liposuction operasyonlarında cerrahi işlemin uygulanacağı bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Anestezi uygulaması kişilerin ağrı ve sızı hissetmemesi adına uygulanmaktadır. Anestezi uygulanan bölge uygun duruma geldikten sonra inceltme uygulanacak bölgeye 1-2 mm’lik küçük kesiler atılır. Kesiler atıldıktan sonra çeşitli yöntemler uygulanarak inatçı yağlar eritilir ve parçalanır. Eriyen ve ufak parçalar haline gelmiş yağlar kanüller ya da enjektör ile vakumlama yöntemiyle vücut dışına alınır.

Lazer ile yapılan liposuction operasyonlarında cerrahi işlemin uygulanacağı bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Anestezi sonrası inceltme uygulanacak bölgeye 1-2 mm’lik küçük kesiler atılır. Daha sonra dirençli hale gelmi yağlar lazer ışını ile eritilmektedir. Eriyen yağlar kanüller ya da enjektör ile vakumlama yöntemiyle vücut dışına alınır. Cerrahi işlem sonrası korse uygulaması önerilmektedir.

Lazerlipo ile yapılan liposuction yönteminde ise kesi ya da vakumlamaya gerek kalmaz. Vücut içinde eritilmiş yağların, doğal yollar ile böbrek ya da karaciğer tarafından atılması sağlanır. İyileşme süresi kısa zaman içinde olmaktadır.

Liposuction yöntemini kimler yaptırabilir ?

Öncelikle bu konuda ilk belirtmemiz gereken detay, liposuction yöntemi zayıflama yöntemi değildir. İnceltme istenilen bölgelerde öncelikle zayıflama yöntemleri denenmelidir. Zayıflama yöntemlerine karşı direnç kazanmış yağ dokularına karşı uygulanmalıdır. Liposuction kısaca bölgesel inceltme ve şekillendirme yöntemidir. Herhangi sağlık problemi olmayan, gebelik ya da emzirme döneminde olmayan herkes liposuction operasyonları yaptırabilir. Gecmişte geçirilen bir ameliyat ya da kronik rahatsızlığınız varsa eğer mutlaka hekiminiz ile paylaşmanız gerekmektedir.

BENZER İÇERİKLERE GÖZ ATMAK İSTERMİSİNİZ ?

MEZOTERAPİ NEDİR NASIL, YAPILIR ?

IŞIK DOLGUSU NEDİR NASIL, YAPILIR ?

OKÜLOPLASTİ VE ORBİTA NEDİR, NASIL YAPILIR ?

HACAMAT NEDİR NASIL, YAPILIR ?

Yorum yapabilirsiniz