Sağlık

Lassa ateşi salgını nedir ? Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Lassa ateşi nedir ?
Lassa ateşi hastalığının belirtileri nelerdir ?
168views

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınından sonra bir salgın haberi de Nijerya’dan geldi. Bu zamana kadar 170 kişinin ölümüne neden olan corona virüsü vakası dünya genelinde korku yarattı. Peki Nijerya’da birçok insanın ölümü ile sonuçlanan Lassa ateşi salgını nedir ? Hastalığın belirtileri nelerdir ? Lassa ateşi salgınının tedavisi var mıdır ?

Lassa salgını nedir ?

Lassa ateşi salgını, Nijerya’da bu yıl başından itibaren şuana kadar 41 kişinin ölümüne neden olan hayvan kaynaklı bir hastalıktır. Ülkenin bazı bölgelerinde yapılan incelemelerde 258 hastaya lassa ateşi salgını teşhisi konuldu. Batı, doğu ve merkez Afrika’da ki ormanlarda yaygın olarak bulunan memeli sıçan “multimammate rat” mastomys natalensis türünden geçtiği bilinmektedir.

Bu kemirgen türü virüse enfekte olduktan sonra uzun süre boyunca idrar yolu ile hastalığı yaymaktadır. Lassa ateşi hastalığının EBOLA ve Marburg virüsü ailesine ait tek iplikli RNA virüsü türü olduğu bilinmektedir. Genelikle AFRİKA kıtasında görülen bu hastalık, ilk vakaların Nijerya’nın Lassa bölgesinde görülmesinden dolayı ismini bu bölgeden almıştır.

Bulaşıcı (viral) olan bu hastalığın etkileri ölümcül kanamalı ateşe neden olmaktadır. İlk etapta hayvanlara temas edilmesi halinde bulaşıcı olan hastalığın gıdalarla ve solunum yolu ilede bulaşması mümkündür. Hastalığın bulguları virüsle enfekte olduktan sonra 1-3 hafta içinde ortaya çıkmaktadır.

Lassa salgınının belirtileri nelerdir ?

Hastalığın ilk belirtileri tanı koyulamaz düzeydedir. İlk semptomlar başağrısı, halsizlik, hafif ateş olarak gözlenmektedir. İlk semptomlar ortaya çıktıktan sonra tedaviye başlanmazsa eğer 2 hafta içerisinde çoklu organ yetmezliğine bağlı ölümler yaşanmaktadır.

  • Yüksek ateş belirtileri; ciddi semptomlar arasında görülmektedir.
  • Kanama belirtileri; diş etlerinde, burunda ve gözlerde kanamalar.
  • Solunum problemleri, tekrarlayan kusma şikayetleri, yüz bölgesinde ödem oluşması, göğüs, karın ve sırt bölgesinde ağrılar ve şok durumları.
  • Gebelik döneminde olan annelerin fetuslarının %95’de ölüm görülmektedir.

INFLUENZA NEDİR ?

CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR ?

TETANOZ NEDİR ? TETANOZUN SEBEBİ PASLI ÇİVİ MİDİR ?

REFLÜ NEDİR ? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Yorum yapabilirsiniz