psikoloji

Lalochezia nedir ?

Lalochezia nedir ?
Lalochezia nedir ?
7.77Kviews

Psikoloji alanında tanımlanmış ilginç olan birçok sendrom vardır. Yalan söylemenin, çok gülmenin, hatta takıntı derecesine gelen aşırı kitap sevgisinin bile tanımlaması yapılmıştır. Tanımlamasını okuyunca garip gelecek belki ama küfretmenin bile tanımlaması yapılmıştır. İlginç rahatsızlıklar arasında yer alan lalochezia nedir ?

Lalochezia nedir ?

Lalochezia sendromu, kişinin küfür ederek rahatlaması ve bundan dolayı sakinleşmesi durumuna denir. Psikoloji alanında tanımlanan bu sendroma sahip kişiler, istemsizce küfür ederek mutlu olurlar. Kısaca küfür etme hastalığı da denilebilir. Bazı durumlarda mühtehcen ya da saldırgan sözlerde söylemektedirler.

Lalochezia iki Yunan kelime köklerinden oluşmaktadır. İlk bölüm, “konuşma” anlamına gelen lalo- kelimesinden gelirken, ikinci kısımsa, tatsız bir çeviri olsa da “dışkılamak” anlamına gelen terimden gelmektedir. Bu sendroma sahip olan kişiler, küfrettikten sonra duygusal bir rahatlama hissederler.

Lalochezia nedir ?

Bu sendromun bir benzer durumu da koprolali hastalığı olarak bilinmektedir. Bu sendromların görüldüğü kişilerde söylenen sözlerde genellikle ırkçı söylemler ve cinsel içerikli söylemler bulunmaktadır. Lalochezia ve Koprolalia’da ki en önemli detay ise söylenenlerin istemsizce yaşanmasıdır. Birbirine bilinçli olarak küfür eden ya da aşağılıyanlardan farklı bir durumdur.

Koprolalia nedir & kısaca

İlginç bir hastalık olan Koprolalia, bir kişinin istemsiz bir şekilde müstehcen, küfürlü veya saldırgan sözler söylemesidir. Bu sözler özellikle ırkçı hakaretleri ve cinsel küfürleri içermektedir. Koprolalia, birilerine sövmekten veya onları aşağılamaktan farklı bir şeydir. Çünkü Koprolalia da istemsiz bir davranış vardır ve bunu yaşayan kişilere bu konuşma tarzı oldukça rahatsız edici gelmektedir.

Koprolalia nedir ?

Koprolalia, TouretteSendromu’nun belirtilerinden olmasına karşın, bu sendroma sahip kişilerin sadece %10 ile %20’si arasındakiler bu tür istemsiz davranışı sergilerler. Nörolojik anormallikler, Tourette Sendromu olan kişilerde bu tür sözel tiklere yol açabilir. Nörotransmiterlerin seviyeleri, özellikle dopamin, serotonin ve norepinefrin bu durumun yaşanmasını etkileyebilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Yorum yapabilirsiniz