GündemKurumlar

KYK nedir ?

229views

“Kredi ve Yurtlar Kurumu”nun kısaltması ile bilinen KYK, yüksek öğrenim gören öğrencilere maddi anlamda destek olmak amacıyla kurulmuş bir kurumdur.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun tarihi ve amaçları;

Kredi ve Yurtlar Kurumu; Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 1961 yılında kurulmuştur. Yüksek öğrenim gören öğrencilere, eğitim hayatı boyunca burs ve kredi yöntemleri ile maddi olarak destek olmayı amaçlar. Ayrıca öğrencilerin eğitim hayatları boyunca yurt imkanı sağlar. Öğrencilere verilen kredi, eğitim hayatının sona ermesinden sonra taksitli şekilde ve faizsiz olarak geri alınmaktadır.

KYK bursu ile öğrenim kredisi arasındaki fark nedir ?

KYK bursu; yüksek öğrenim gören, başarılı ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere “5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun Hükümlerine” göre eğitim hayatlarında zorluk yaşamamaları adına geri ödemesiz verilen burstur. Öğrenim kredisi ise yüksek öğrenim gören öğrencilerin eğitim hayatlarında verilen ve kullanılması mecburi olmayan maddi destektir. Kredi alan öğrenciler okul hayatlarının sona ermesinden sonra belirlenen şekilde geri ödeme yapmaktadırlar. Öğrenim kredisi borcunun geri ödenme sırasında, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenen ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) oranlarındaki artışlar uygulandıktan sonra geri ödenecek tutar belirlenmektedir. Ayrıca bir öğrenci, aynı anda hem burs hem kredi alamaz ve hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler de burstan faydalanamaz.

KYK bursunu kimler alabilir ?

  • Önlisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • İki yıllık okullardan mezun olduktan sonra, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden yapan öğrencilere,
  • Master ve Doktora yapan yüksek lisans öğrenilerine,
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100 içinde olan öğrenciler,
  • Kurumun kuruluş kanunu gereğince, yönetim kurulu tarafından belirlenmiş ölçütlere göre amatör milli sporcu öğrencileri, burstan faydalanmaktadır.

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz