Sağlık

Kulak çınlamasının sebebi nedir ?

Kulak çınlaması neden olur ?
Kulağımız neden çınlar ? Kulak çınlamasının sebepleri nelerdir ?
226views

Kulak çınlaması herhangi bir dış etkene maruz kalmadan duyulan seslere denir. Çan sesi, uğultu ya da fısıltı şeklinde başlayan sesler bazı zamanlarda tek, bazı zamanlarda iki kulaktan kaynaklanıyormuş gibi hissedilmektedir. Duyulan sesler bazen sabit şekilde, bazen kesintili şekilde duyulmaktadır. Peki kulak çınlamasının nedeni nedir ?

Kulak çınlamasının oluşumu

Kulak çınlaması, kulaktan-beyne doğru işitme sırasındaki süreçte meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Genellikle kulakta bulunan tüy hücrelerinin zarar görmesinden dolayı kulak çınlaması oluşur. Ses dalgaları kulak içinde ilerlerken, kulak salyangozun da (koklea) bulunan tüy hücreleri tarafından elektrik sinyaline dönüşmektedir. Daha sonra bu sinyaller beyine iletilir.

KULAK ANOTOMİSİ

Bazı durumlarda koklea da bulunan tüy hücreleri yüksek sesten dolayı ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkisiyle zarar görebilir. Beyne iletilen sinyallerin istenilen şekilde olmaması, sinir hücrelerinin anormal şekilde uyarılmasına neden olur. Sonrasında ses duyuluyormuş hissine, yani kulak çınlamasına sebep olabilir.

Yaşa bağlı kulak çınlaması

Bazen de vücudumuzun doğal sürecinde meydana gelmektedir. Vücudumuzda yaşa bağlı olarak atar damarların çeperleri sertleşmektedir. Çoğu insan bu durumdan dolayı kalp atışlarını hissetmektedirler. Özellikle gece yatarken daha çok hissedilen bu durum ses duyuluyormuş hissine neden olmaktadır. Yaşlı kişilerde görülen kulak çınlamasının sebebi bundan dolayı oluşmaktadır.

  • Koklea nedir ? Kulak salyangozu olarak da bilinen koklea, iç kulağın işitsel kısmına verilen isimdir.
  • Östaki borusu nedir ? Östaki borusu, burun ve boğaz ile orta kulağı birbirine bağlayan bir boru şeklinde kısma verilen isimdir.
  • Dış kulak nedir ? Kulak kepçesi ile kulak zarı arasında bulunan kısıma verilen isimdir.
  • Orta kulak nedir ? Orta kulak, kulak zarının arkasında işitmeyi sağlayan çekiç, örs ve üzengi adındaki minik kemikçiklerin bulunduğu kısıma verilen isimdir.
  • İç kulak nedir ? İç kulak (auris interna) omurgalı kulağının en iç kısmına verilen isimdir.
GİZİL ÖĞRENME ( ÖRTÜK ÖĞRENME )
Hıpokrat, Arşımet, Harezmı, Leonardo da vinci, Galıleo galıleı, johannes kepler
https://muhendisce.com/sanal-gerceklik-nedir-hangi-alanlarda-ve-nasil-kullanilir/

PROSOPAGNOZİ NEDİR ?

EPİSTAKSİS NEDİR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

DEPRESYON NEDİR, TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

SOSYAL FOBİ NEDİR, TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

ANKSİYETE NEDİR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

REFLÜ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

TETANOZ NEDİR, TEDAVİSİ NASIL YAPILIR SEBEBİ PASLI ÇİVİ MİDİR ?

Yorum yapabilirsiniz