BilimselSağlık

Kortizon nedir ? Zararlı mıdır ?

kortizon nedir
kortizon nedir
244views

Kortizon, böbrek üstü bezinden salgılanan ve etkin olarak iltihaplanmayı önleyici özelliği bulunan hormondur. İngilizce, cortisone olarak çevirilmiştir.

Kortizon nedir ?

Kortizon hormonunun kimya alanındaki moleküler yapısı C21H28O5 ile tanımlanmış ve formüle edilmiştir. İnsan vücudunda salgılanan ve sağlıklı yaşam için önemli olan hormonlardan birisidir. Vücut için yetersiz miktarda salgılandığı durumlarda ya da bazı sağlık problemleri görüldüğü zaman, ilaçlar ile dışarıdan alınmaktadır.

Kortizon hormonunun üretildiği ilaç formları katı, yarı katı ve sıvı şeklinde ilaç firmaları tarafından üretilmektedir. Örneğin, cilt rahatsızlıklarında krem ve merhem formları, otoimmün rahatsızlıklarda enjeksiyon ya da tablet formları kullanılmaktadır. Dışarıdan alınan hormon ilaçları hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Tedavi sürecindeki yapılan değerlendirmeler sonucu ilaç tedavisi devamlılık göstermekte ya da ilaç kullanımı bırakılmaktadır.

Kortizon içeren ilaçlar zararlı mıdır ?

Kortizon hormonu içeren ilaçlar için zararlı demek yanlış bir açıklama olacaktır. Birçok sağlık probleminde tedavi amaçlı kullanılması gereken bir hormon ilacıdır. Hatta bazı ciddi rahatsızlıklar da ömür boyu kullanılmaktadır. Bu konuda yapılan en büyük yanlış doktor tavsiyesi ve gözetimi olmadan ilaç kullanmaktır. Bir başka yapılan yanlış ise kortizon içeren ilaçları kullanmayı reddetmektir.

İnternet kullanımının yaygın hale gelmesinden sonra insanlar hastalığını ya da tedavi yöntemlerini arama motorlarında araştırmaya başlamıştır. Daha önce başkasının kullandığı ve ilacı kullanan bireyi tedavi eden ilaç resimleri tavsiye olarak sıkça paylaşılmaktadır. Sosyal medyada, internet sitelerinde ya da sözlü olarak bu tür ilaçların paylaşılması yapılan yanlışlardan birisidir. .

Bir başkasına iyi gelen bir ilaç sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Hatta daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Çünkü herhangi bir sağlık problemleminde kullandığınız ilaçlar, sizin sağlık durumunuz, kilonuz, cinsiyetiniz varsa başka bir rahatsızlığınıza göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı kullanacağınız ilaçların dozu hekim tarafından belirlenmelidir

Sizlere bu konuda yapabileceğimiz en doğru tavsiye, etkili ve doğru bir tedavi için doktor bilgisi olmadan ilaç kullanmamanız.

Yorum yapabilirsiniz