Sağlık

Koronavirüse karşı üretilen aşı ne zaman hazır olacak ?

Koronavirüse karşı üretilen aşı ne zaman hazır olacak
Koronavirüse karşı üretilen aşı ne zaman hazır olacak
242views

Dünya koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı ile boğuşurken, bilim adamları viral enfeksiyonla mücadele etmek için tedaviler ve aşılar geliştirmek için çalışmalara devam etmektedir. Devam eden birçok çalışma yeni koronavirüs ile savaşma konusunda umut vaat etmesine rağmen, İtalyan araştırmacılar hayvan hücrelerinde ciddi akut solunum sendromuna neden olan koronavirüs ailesinden SARS-CoV-2 nötralize edebilecek bir aşı geliştirdiklerini iddia etmektedirler.

Koronavirüs aşısı

Merkezi Roma, İtalya’da bulunan bir biyoteknoloji şirketi olan Takis Biotech’in ekibi, bulaşıcı hastalıklarda uzmanlaşmış Roma’daki Lazzaro Spallanzani Hastanesi’nde testler gerçekleştirdi. Farelerde yapılan bu ilk çalışmanın sonuçları son derece olumlu gecmiştir. Tek bir dozdan sonra, beş aday DNA bazlı aşı, sadece 14 gün içinde SARS-CoV-2 başak proteinine karşı güçlü bir antikor tepkisi gözlenmiştir. Bununla birlikte bilim adamları farelerde antikorlar yetiştirerek SARS-CoV-2 aşı adayını geliştirdiler. Bilim adamları ilk kez nötralize etmek ve SARS-CoV-2’yi bulmak için bir yol buldular. Biyoteknoloji şirketi, Haziran ayına kadar insan denemelerine başlamanın hazır olduğunu söyledi.

Koronavirüs

“Spallanzani Hastanesi’ne göre, bildiğimiz kadarıyla dünyada, aşı ile koronavirüsün nötralizasyonunu gösteren ilk biziz açıklamasını yapmıştır. Bunun insanlarda da gerçekleşmesini bekliyoruz, ”diyor Takis Biotech CEO’su Luigi Aurisicchio.

İtalyan bilim adamları tarafından yapılan testler, aşının insanlarda SARS-CoV-2’ye karşı potansiyel olarak çalışabileceğini göstermektedir. Ayrıca, şirket, aşıyı daha da geliştirmek için ilaç şirketi LineaRx ile diğer son teknoloji platformlarını araştırıyor. Aşı üretilmeside başarılı olmak için, biyoteknoloji şirketi sadece İtalyan hükümetinin değil, aynı zamanda süreci hızlandırmak için yardımcı olabilecek uluslararası kurumların ve ortakların da desteğini gerektiriyor.

Koronavirüs aşısı

Koronavirüs aşısı yıl sonuna kadar hazır olabilecek mi ?

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, dünyanın yeni koronavirüs için bir aşıya sahip olmasının bir buçuk yıl kadar sürebileceğini söyledi. Şu anda, koronavirüsü aşısı geliştirme rekoru dört yıldır. Suçiçeği ve grip için yaygın aşıların geliştirilmesi 28 yıl sürmüştür. Kızamık aşısı dört yıllık hızlandırılmış bir oranda gerçekleşti. Yine de, koronavirüs aşısı, insan kullanımı için onaylanması için gerekli süreçleri göz önüne alarak uzun bir yol.

Başka bir ilaç şirketi olan Pfizer’in yaptığı açıklama ise Eylül ayına kadar acil kullanıma hazır bir aşı olabileceğini iddia etmesinin ardından geldi. Ancak Fauci, en gerçekçi tarihin Ocak ayına kadar olacağını söyledi. Tipik olarak, aşılar pazara ulaşmadan yaklaşık beş ila 15 yıl alabilir, ancak süreci hızlı bir şekilde takip ederek daha kısa olabilir.

Koronavirüs aşısı

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü kasıtlı olarak sağlıklı gönüllüleri virüsle enfekte etmenin SARS-CoV-2’ye karşı aşı çalışmalarını hızlı bir şekilde takip edebileceğini söyledi. Bu tür çalışmalar katılımcılara tehlike oluşturabilse de, bunlar koronavirüs pandemisi gibi korkunç durumlarda gereklidir.

“Yürütülmeleri aşı saha çalışmalarından önemli ölçüde daha hızlı olabilir, çünkü kısmen daha az katılımcının etkinlik ve güvenlik tahminlerini (ön) sağlamak için deneysel aşılara maruz bırakılması gerekir. Bu tür çalışmalar, birden fazla aşı adayının etkinliğini karşılaştırmak ve böylece daha büyük çalışmalar için en umut verici aşıları seçmek için kullanılabilir. ” 

Koronavirüs aşısında Novavax firması

ABD’li biyoteknoloji şirketi Novavax Inc yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisinde kullanılabilecek yeni bir aşı geliştirdiğini ve insanlarda denemeye mayıs ortasında başlayacağını açıkladı. Aşı sonuçlarının temmuzda duyurulması bekleniyor. Novavax firması, bağışıklık tepkisini güçlendirmek için Matrix-M adını verdiği adjuvanın NVX-CoV2373 şeklinde adlandırılan yeni aşı cinsinde kullanılacağını bildirdi.

NVX-CoV2373 ile, tek bir bağışıklamadan sonra ACE-2 insan reseptör bağlanma alanı bloke edici aktivitesi ve SARS-CoV-2 vahşi tip virüsüne karşı nötralize edici antikorlar gözlenmiştir, Novavax ek olarak, bir aşının insanlarda koruyucu olabileceğine dair kanıt olarak kabul edilen yüksek mikro nötralizasyon titrelerinin, ikinci bir dozla sekiz kat arttığı belirtilmiştir. 

Adjuvanlar bağışıklık sistemininin viral ve bakteri enfeksiyonlarına karşı daha yüksek miktarda antikor üretmesini sağlıyor ve bağışıklık tepkisini güçlendirmek için kullanılıyor. Klinik deneylerin ilk sonuçlarının temmuz ayında açıklanması planlanlanmaktadır. Şirket, aşı üzerinde hızla ilerletmek için iki aşamayı birleştirmeyi planlıyor.

Maryland Üniversitesi’nde doçent olan Matthew Frieman, “Bu, Novavax tarafından oluşturulan aşının COVID-19’dan korunmaya ve bu hastalığın yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilecek insanlarda yüksek derecede immünojenik olma potansiyeline sahip olduğunun güçlü bir kanıtıdır.” Tıp Fakültesi, yaptığı açıklamada, söylemiştir. 

Firma yaptığı açıklamada, koruyucuların ve tedavilerin doğrudan bilgilendirilmiş 130 gönüllüde test edilerek aşıların geliştirilmesini ve onaylanmasını hızlandırmaya yardımcı olabildiği belirtmiştir. Novavax şirketine göre aşının tescilli nanoparçacık teknolojisi kullanılarak yapılması planlanmaktadır. Novavax, tescilli Matrix-M adjuvanının, bağışıklık tepkisini arttırmak ve yüksek seviyelerde nötralize edici antikorları uyarmak için bu adjuvanın aşıya dahil edileceğini söylemiştir.

Ayrıca başka rahatsızlıklar için Roche ve Regeneron Pharmaceuticals tarafından geliştirilen, düzenleyici kurumlardan onay almış ilaçların koronavirüse karşı kullanımı hakkında rapor da yakında yayınlanacak. Uzmanlar koronavirüse  karşı aşı geliştirmenin en az bir yıl süreceğini konusundan hem fikir olmakla beraber birçok ülkede devam eden deney sonuçları yatırımcılar tarafından yakından izlenmektedir.

KAYNAK:

İLGİLİ YAZILARIMIZ:

Yorum yapabilirsiniz