Sağlık

Koronavirüs 200’e yakın mutasyon geçirdi

Koronavirüs 200'e yakın mutasyon geçirdi
Koronavirüs 200'e yakın mutasyon geçirdi
37views

İngiltere’de yapılan bir çalışmada koronavirüs’ün 200’e yakın mutasyona uğradığı tespit edilmiştir.

Temelde tüm virüsler zaman içerisinde mutasyon geçirmektedir. Salgının başlangıcından itibaren bir çok uzman ve araştırmacı insanlar yeni tip koronavirüsün yayılımını izlemeye devam ediyor. Araştırmalardan elde edilen veriler incelendiği zaman yeni tip koronavirüsün değişime uğrama oranı, gribe ve diğer solunum yolu enfeksiyonuna yol açan neden olan influenza virüslere göre daha yavaş mutasyon geçirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Koronavirüs, ilk olarak 2019 yılının Aralık ayonda Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda covid-19’a neden olan virüsün muhtemelen zoonotik kökenli olduğu ve SARS benzeri koronavirüs ailesinden olduğu anlaşılmıştır. Kısa zaman içerisinde yayılan virüs o zamandan itibaren küresel pandemi düzeyine ulaştı ve şu anda devam eden COVID-19 salgını ile sonuçlandı.

Koronavirüs mutasyonu

Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünün ilk keşfedildiğinden itibaren önemli ölçüde mutasyona uğradığını ortaya çıkmıştır. Yakın zamanda İngiltere’den bir bilim insanı ekibi koronavirüsde 200’den fazla genetik mutasyon tespit etmiştir. Yapılan bu çalışma, virüsün insan konakçıları arasında nasıl geliştiğini ve bu duruma nasıl adapte olduğunu göstermektedir. Ekip, bilgilerini toplamak için tüm dünyadaki enfekte insanlardan 7.500’den fazla virüsün genetik yapısını inceledi. Yapılan çalışmada sonucuna göre, en zor etkilenen ülkelerde ilginç bir şekilde genetik havuz değişimleri buldular. Bu sonuca göre SARS-COV-2 virüsünün sürekli gelişmekte ve insan sahibine uyum sağlaması ortaya çıkmıştır.

Koronavirüs

University College London’ın yaptığı bir diğer araştırmada ise salgın sürecinde Koronavirüs üzerinde 198’e yakın değişiklik tespit edildi. Araştırma ekibinden Prof. Francois Balloux, “Bu durum kötü bir şey değildir ve SARS-CoV-2’nin beklenenden daha hızlı veya daha yavaş bir şekilde mutasyon geçirdiğine dair bir emare yok” dedi: “Virüsün bulaşma veya öldürücülük oranlarında henüz bir değişim tespit etmedik.”

Glasgow Üniversitesi’nin yaptığı başka bir araştırmadaysa bu mutasyonların henüz virüsün yeni bir türe dönüştürecek seviyede olmadığını bulmuştur. Araştırmacılara göre dolaşımda olan tek bir virüs türü bulunmaktadır. Ayrıca aşı geliştirilebilmesi için virüslerdeki küçük değişiklikleri takip edilip incelenmesi, oldukça önemlidir. Buna örnek olarak influenza virüsünü gösterebiliriz. İnfluenza virüsü o kadar hızlı mutasyon geçiriyor ki, yaşanan bu değişim sebebiyle grip aşılarını her yıl yeniden tasarlamak gerekmektedir.

Kapsamlı bulaşma nedeniyle, virüsün çeşitli ülkelerdeki genetik çeşitliliği, dünya çapında genetik çeşitliliğinin büyük bir bölümünü tekrarlamaktadır.

SARS-CoV-2 genomunun bugüne kadar büyük ölçüde değişmez kalan bölgelerini ve zaten çeşitlilik biriktirmiş olan bölgelerini tanımlarız.

Birden çok kez bağımsız olarak ortaya çıkan değişimlere odaklanarak, SARS-CoV-2 genomunda 198 filtrelenmiş tekrarlayan mutasyon tespit ediyoruz.

Tekrarlayan mutasyonların yaklaşık % 80’i, protein düzeyinde eşanlamlı olmayan değişiklikler üretti ve bu da SARS-CoV-2’nin devam eden olası adaptasyonuna işaret ediyor.

Koronavirüs mutasyon Orf1ab’da Nsp6, Nsp11, Nsp13 ve Spike proteinindeki bir bölgeyi kodlayan üç bölge özellikle çok sayıda tekrarlayan mutasyon ile karakterize edilir.

Koronavirüs

Koronavirüs mutasyonu üzerinde yapılan çalışma detayları

İngiltere’de yapılan çalışmada SARS-CoV-2 virüsünün 11.000’den fazla tam genom dizisine erişmelerini sağlayan küresel bilim topluluğundaki çeşitli kaynaklardan veri kullandılar. Birbirinden bağımsız olarak ve birçok kez meydana gelen 198 değişimi tespit ettiler. Bu bulgular, virüsün ortak bir atası paylaştığını ve muhtemelen tespit edilmeden çok önce insanlar arasında dolaşımda olduğunu göstermektedir. Ayrıca İngiltere’deki genom çeşitliliğinin dünya çapında kıyaslaması yapıldığı zaman benzer olduğunu da buldular. Evrimsel araştırma sürecinde, COVID-19 pandemisinin 6 Ekim 2019 ile 11 Aralık 2019 civarında başladığı tahmin edilmektedir. Bu da konakçıların diğer insanlara bulaşma zamanına karşılık geldiğini desteklemektedir.

Mutasyon

SARS-CoV-2 genomundaki 198 bölge, kamusal genom gruplarının geniş çaplı analizine dayanan tekrarlayan, bağımsız mutasyonlara maruz kalmıştır. Tespit edilen ve tekrarlayan değişimler, SARS-CoV-2’nin yeni insan konakına devam eden adaptasyonunu gösterebilir. SARS-CoV-2’de genetik çeşitliliğin oluşumunu ve modellerini izlemek, ilaç ve aşı geliştirme hedeflerini bilgilendirme potansiyeline sahiptir.

İlk genom dizisi Ocak ayında yayınlandı ve bu tarihten itibaren binlerce genom dizisine ulaşılmıştır. Bu kaynak, SARS-CoV-2’nin geçmiş demografisinde eşi görülmemiş bir tanımlamasına izin vermektedir. Aynı zamanda virüsün yeni insan konakına nasıl uyum sağladığını izleyerek doğrudan ilaç ve aşı tasarımını sağlamak için bilgi sunmaktadır. Çalışmada 7666 kamusal genom derlemesinin veri kümesini seçilmiştir. Zamanla genomik çeşitliliğin ortaya çıkışını analiz edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçların önceki tahminlerle uyumlu olduğu saptanmıştır.

İLGİLİ YAZILARIMIZ

Yorumlar

Yorum yapabilirsiniz