Sağlık

Kolostrum & ağız sütü nedir ?

Kolostrum ağız sütü nedir
Kolostrum & ağız sütü nedir
225views

Kolostrum; diğer adıyla ağız sütü, doğumdan sonraki 4-5 günlük süreç içerisinde oluşan süte verilen isimdir. Bu süreçten sonraki oluşan sütle karıştırılmamalıdır. Bileşimi normal süt ile farklıdır. Kolostrum sütü antikor ve immunglobulin açısından oldukça zengindir. Ağız sütleri yüksek oranda protein içerdiklerinden ve pH derecesinden dolayı kaynatıldığı zaman pıhtılaşma etkisi göstermektedir.

Kolostrum ve diğer sütlerin renk farklılıkları

Ağız sütü hafif tuzlu, tatlı ve sarımsı renktedir. Gebelik döneminin 8. ayında oluşumu tamamlanmış olur. Yeni doğan bebekler de ve diğer canlı türlerinin yavruların da yaşamı boyunca önemli olan birşey varsa oda güçlü bir bağışıklık sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayabilmek için yavruların kolostrum sütünden faydalanması gerekmektedir.

Yeni doğan bebekler ve yavrular için önemli besin kaynakları içermektedir. Doğumdan sonraki ilk sütte yüksek oranda protein ve canlıya bağışıklık kazandıran immünoglobulin bulunmaktadır. Ağız sütünde normal süte göre laktoz ve yağ oranı daha azdır. Bu moleküllerin az olması yavrunun sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Bebeklerin olası hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi için ilk sütün mutlaka verilmesi gerekmektedir.

CORONA VİRÜSÜNDEN KARŞI KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

BUĞDAY TÜRLERİNİN ATASI SİYEZ BUĞDAYI NEDİR ?

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR ?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN ÖENMLİ BİR BESİN OLAN KARA MÜRVER NEDİR ?

VİTAMİN NEDİR & VİTAMİNLERİN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR ?

TARİHTE BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞ SALGIN HASTALIKLAR NELERDİR ?

Yorum yapabilirsiniz