EnstrümanlarMüzik

Klavsen nedir ?

Klavsen nedir ?
Klavsen nedir
1.9Kviews

Klavsen; telli ve klavyeli müzik enstrümanıdır. Klavsen ismini Fransızlar kullanırken, Almanlar ise Çembalo olarak adlandırmıştır.

Klavsen için Bach, Mozart gibi tarihe geçen birçok besteci önemli eserler yazmıştır. Piyanonun icat edilmesiyle birlikte klavsenin yerini alması yaklaşık 50 yıl kadar uzun bir dönemi kapsamaktadır. Bu elli yıllık zaman içerisinde eser üretmiş olan besteciler klavseni piyanoya tercih etmişlerdir.

Klavsen nasıl kullanılır ?

Klavsen, çok sevilen ve günümüzde müzik alanında vazgeçilmez olan piyanonun atası olarak bilinir. Klavsenin genel olarak piyanodan farklı özellikleri bulunmaktadır. Piyano ile benzer olan tek yanı ikisininde klavyeli enstrüman olmasıdır. Piyanoda tuşlara basıldıktan sonra çekiçleri tellere vurma ile ses çıkarılırken, klavsende ise telleri mızrap ile çekerek ses çıkarılması sağlanır. Piyano mekanizmasında tuşa vuruş şiddeti çekicin tele vuruş şiddetini belirlediğinden ses şiddeti kontrol edilebilir. Klavsende ise böyle bir özellik yoktur ve tuşa nasıl basılırsa basılsın ses yüksekliği değişmez.

Klavsen ailesi

Klavsende, piyano gibi gelişim gösterme sonucu icat edilmiştir. Klavsen öncesi “klavikord” ve “monokord” olarak bilinmektedir. Klavsenin tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Günümüze ulaşmış en eski olanı ise 1521 yılında İtalyan yapımı klavsendir. Ne kadar yerini piyanoya bırakmış olsada bazı parçalar için hâlâ tercih edilmektedir.

Klavsen nedir

Klavsen ile Piyano arasındaki farklar

  • Ses rengi değişiklik göstermektedir.
  • Çalma teknikleri birbirinden farklıdır.
  • Mekanizma olarak farklılık göstermektedir.
  • Klavsende notalar hep aynı uzunluktadır.
  • Bazı klavsenler üst üste iki klavyeden oluşur.
  • Klavsen 55 tuştan oluşmaktadır.
  • Piyanoda 88 adet tuş bulunmaktadır.

İLGİLİ YAZILARIMIZ

Yorum yapabilirsiniz